• rozwiń

Europejczycy latają więcej

Europejczycy latają więcej
Foto: tvn24 Foto: Ponad sześć milionów więcej pasażerów latało europejskimi liniami lotniczymi w 2012 rok

W ciągu sześciu miesięcy tego roku liczba pasażerów korzystających z europejskich linii lotniczych wzrosła prawie o sześć milionów osób do 177 mln 600 tys. podróżnych - wynika z najnowszego raportu Stowarzyszenia Europejskich Przewoźników Lotniczych (AEA). Mimo to według wyliczeń stowarzyszenia europejscy przewoźnicy zanotują w tym roku ok. 1,5 mld euro strat.

Europejskie Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych(AEA) zrzesza 36 europejskich linii lotniczych, w tym PLL LOT. AEA poinformowało, że w pierwszym półroczu 2012 roku przewoźnicy zrzeszeni w AEA odnotowali wzrost o 3,4 proc. liczby podróżnych wobec tego samego okresu ub.r.

Zastój na trasach krajowych

Z danych AEA wynika, że na rejsach transgranicznych odnotowano wzrost liczby podróżnych o 3,8 proc. Więcej osób lata również do Ameryki Południowej, co związane jest z boomem gospodarczym w wielu krajach tego regionu. Jeśli chodzi o rejsy krajowe, tutaj zauważyć można pewien zastój. Stowarzyszenie zauważa, że linie europejskie wciąż borykają się m.in. z wysokimi cenami paliwa lotniczego.

Kryzys gospodarczy

Rynek wyraźnie nie jest w stanie wchłonąć wyższych taryf z powodu trudnej sytuacji gospodarek europejskich. W rezultacie linie lotnicze mają do czynienia z pogorszeniem wyników finansowych, rosnącymi kosztami paliwa, co wpływa na ich rentowność - czytamy w komunikacie AEA.

Cięcia i programy naprawcze

Stowarzyszenie podkreśla, że większość przewoźników wdrożyła programy naprawcze, przeprowadza cięcia kosztów. Jednak oddziaływanie tych programów rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy. Choć ceny paliw spadły od kwietnia, to ze względu na  kurs euro/dolar korzyści spadku cen paliw są na razie ograniczone."Według naszej najnowszej analizy prognozujemy u naszych członków stratę ok. 1,5 mld euro w 2012 r." - przewiduje AEA.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane