• rozwiń
  • WIG20 2167.85 -1.22%
  • WIG30 2458.64 -1.26%
  • WIG 57458.95 -0.98%
  • sWIG80 11579.91 -0.41%
  • mWIG40 3714.96 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Europa wie o zmianach w NBP

Europa wie o zmianach w NBP
Foto: PAP Foto: W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przeprowadzić pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o NBP

Europejski Bank Centralny wie już o planowanych zmianach w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem EBC Jean-Claudem Trichetem.

Jak podano w komunikacie, Komorowski poinformował o podjętej w Sejmie inicjatywie nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, dotyczącej sytuacji w NBP w przypadku śmierci prezesa banku centralnego, rezygnacji bądź odwołania.

- Prezes Jean-Claude Trichet zapewnił, że podejmie natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia bardzo szybkiej notyfikacji zaproponowanej nowelizacji - czytamy w komunikacie.

Zgoda EBC

Prezes Jean-Claude Trichet zapewnił, że podejmie natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia bardzo szybkiej notyfikacji zaproponowanej nowelizacji.

komunikat kancelarii

Komorowski powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że uzgodnił z Trichetem, to co jest niezbędne do każdej nowelizacji ustawy o banku centralnym, mianowicie zgodę na nią Europejskiego Banku Centralnego.

- Bank ten (EBC) bada wszystkie propozycje zmian pod kątem utrzymania niezależności banków centralnych we wszystkich krajach członkowskich - powiedział marszałek Sejmu.

Jak dodał, jest pełen wdzięczności za deklarację, że Europejski Bank Centralny postara się bardzo szybko, być może już do piątku, umożliwić pozytywną notyfikację nowelizacji ustawy o NBP. Zdaniem Komorowskiego, wówczas już "prosta droga" prowadziłaby do tej noweli.

- A to, jak państwo pewnie wiedzą, prowadzi do pełnego ustabilizowania sytuacji w polskim banku centralnym poprzez wypełnienie luki prawnej, która niewątpliwie była, gdyż nikt nie przewidywał możliwości śmierci prezesa - mówił marszałek Sejmu.

Według niego, oznaczałoby to również umocnienie obecnej sytuacji wiceprezesa NBP i możliwość spokojnych konsultacji i prac nad wyłonieniem następnego prezesa banku. - Co wymaga nie tylko inicjatywy głowy państwa, ale także i zgody całego parlamentu, który taką kandydaturę musi przegłosować, co nie jest proste w okresie kampanii wyborczej - ocenił marszałek Sejmu.

Problemy NBP

10 kwietnia w

katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP, pierwszy zastępca.

Po śmierci Sławomira Skrzypka, jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.

Projekt autorstwa PO przewiduje rozwiązania, które pozwalają na "płynne wykonywanie zadań ciążących na organach Narodowego Banku Polskiego po upływie kadencji prezesa NBP, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa NBP".

Autorzy projektu podkreślają, że ciągłość działań NBP jest konieczna dla zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego państwa i stabilności polityki pieniężnej.

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przeprowadzić pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji ustawy o NBP.

sm/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane