• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Europa wciąż na niskich stopach

Europa wciąż na niskich stopach
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Banki centralne trzymają stopy nisko

W strefie euro i w Wielkiej Brytanii cena kredytu wciąż bez zmian. Zarówno Europejski bank Centralny jak i Bank Anglii zdecydowały w czwartek o pozostawieniu swoich stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Benchmarkowa stopa procentowa EBC nadal wynosi 1,0 proc., a stopa depozytowa wynosi 0,25 proc. Z kolei główna stopa Banku Anglii nadal będzie kształtować się na poziomie 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że oba banki centralne podejmą takie decyzje.

Stopy niskie, ale o pieniądze trudniej

- Niskie poziomy, na których znajdują się obecnie stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku. Trichet powiedział również, że biorąc pod uwagę najnowsze dostępne informacje, EBC oczekuje, że inflacja powinna pozostawać ograniczona w najbliższym okresie, na który ma wpływ polityka banku. Dodał, że gospodarka strefy euro znajduje się w fazie ożywienia. Przyznał jednak, że proces ten nie przebiega równomiernie.

EBC zapowiedział też, że zamiast wprowadzonych w czasie kryzysu nieograniczonych pożyczek dla banków, wróci teraz do systemu aukcyjnego - a to znaczy, że o pieniądze będzie trudniej.
- Wobec rozwoju sytuacji na rynkach finansowych i w gospodarce, na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy o stopniowym ograniczeniu łagodnej polityki monetarnej - powiedział Trichet. System aukcyjny zostanie przywrócony 28 kwietnia 2010 roku.

Grecja poza euro? Absurd!

Jean Claude Trichet odniósł się także do problemów borykającej się ze zbyt wysokim zadłużeniem Grecji. Szef Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że koncepcje zakładające wyjście Aten ze strefy euro są są absurdalne. Pochwalił też tamtejszy rząd za plany obniżenia deficytu budżetowego o prawie 5 miliardów euro.
- Mówiłem już, że opuszczenie przez Grecję strefy euro to absurdalna hipoteza. Dziś potwierdzam to stanowisko. Jako prezydent Europejskiego Banku Centralnego bardzo pozytywnie oceniam decyzje jakie podjął grecki rząd - powiedział Trichet.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane