• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Europa też ma plan... Barroso

Europa też ma plan... Barroso
Foto: PAP/EPA Foto: Przewodniczący Komisji Europejskiej chce zapobiec załamaniom na unijnych rynkach

Nie tylko Ameryka walczy z kryzysem. W Unii powstaje wspólny program działania, który ma uchronić gospodarki państw UE przed skutkami ostatnich zawirowań finansowych na świecie. Komisja Europejska chce ścisłej współpracy unijnych nadzorów finansowych.

Bruksela przedstawiła swój plan w środę. Zakłada on przede wszystkim zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów przez banki ich klientom. Ograniczony zostanie także obrót gotówką na rynku międzybankowym.
- Trzeba wyciągnąc wnioski z obecnej sytuacji - oświadczył we środę Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej. - Nasz system poradzi sobie z kłopotami - dodał.

Banki w Polsce nie są zagrożone

Chociaż sytuacja polskich banków jest bardzo dobra, to niektóre z nich należą do zagranicznych instytucji. (CZYTAJ WIĘCEJ) Przedstawiciele polskich władz i specjaliści są jednak przekonani, że nie ma zagrożenia dla naszego systemu finansowego. Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów powiedziała, że potrzeba opanować emocje - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Komitet Stabilności Finansowej, w którego skład wchodzą m.in. prezes NBP i przewodniczący KNF, oświadczył natomiast: - sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna.
Przeczytaj wypowiedź byłego prezesa NBP, Leszka Balcerowicza

Co zawiera plan?

Prace nad "Planem Barroso" ciągle trwają. Co jednak może się w nim znaleźć? Nowa dyrektywa, która może wejść w życie za dwa lata przewiduje m.in. :

- ograniczenie kwoty pożyczek i depozytów na rynku międzybankowym - zmniejszy to zależność instytucji finansowych od siebie nawzajem, a przez to zmniejszy ryzyko "efektu domina", czyli upadku kolejnych banków winnych nawzajem sobie pieniądze;

- zaostrzenie wymogów związanych z tzw. sekurytyzacją, czyli emisji papierów wartościowych (obligacji) będących zabezpieczeniem kredytów. Zmniejszy to ryzyko, że w przypadku niewypłacalności osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne obligacje sekurytyzacyjne staja się natychmiast bezwartościowe;

- zaostrzenie norm dotyczących liczenia kapitału obejmującego akcje i obligacje. Oznacza to, że banki będą musiały posiadać więcej własnych środków i większe zabezpieczenia kapitałowe na prowadzenie operacji finansowych;

- uspójnienie systemów gwarantowania unijnych depozytów - dzięki temu wszystkie kraje będą miały podobny poziom gwarantowania, co zapobiegnie "wędrówkom" kapitału między instytucjami. Sytuacja taka ma miejsce teraz w Irlandii - tamtejszy rząd zobowiązał się do ochrony całości depozytów bankowych, ale tylko w irlandzkich bankach. Spowodowało to natychmiastowy odpływ pieniędzy z angielskich banków do irlandzkich. W Polsce w całości gwarantowane są depozyty bankowe do wysokości 20 tys. euro.

Szczyt finansowy w sobotę

Głowy państw i szefowie rządów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch spotkają się w sobotę w Paryżu, aby ustalić wspólną europejską odpowiedź na międzynarodowy kryzys finansowy.

W spotkaniu wezmą także udział szefowie Komisji Europejskiej - Jose Manuel Barroso oraz Europejskiego Banku Centralnego - Jean-Claude Trichet.

sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane