• rozwiń

Europa środkowo-liniowa

Europa środkowo-liniowa
Foto: TVN24 Foto: Czesi stawiają na podatek liniowy

Tylko Polska, Niemcy, Węgry i Białoruś nie mają podatku liniowego w naszej części Europy. Słowacy, Ukraińcy, Litwini, Łotysze, Estończycy, Rosjanie i Rumuni płacą według jednolitej stawki.

Wokół Polski zamyka się krąg państw z podatkiem liniowym. Rodzimi politycy są w tej sprawie bardzo podzieleni. Nawet PO wysyła sprzeczne sygnały - pisze "Rzeczpospolita". Wkrótce do tego grona krajów z pdatkiem liniowym dołączą Czesi, którzy przed tygodniem opowiedzieli się za takim rozwiazaniem.

Ekonomiści stawiają sprawę jasno: że w tej sytuacji nie ma już pytania "czy", ale "kiedy" Polska powinna podatek liniowy u siebie wprowadzić. - Jeśli tego nie zrobimy, przegramy wojnę o zachodnie inwestycje, będziemy coraz mniej konkurencyjni dla zachodniego kapitału" - argumentuje Peter Kay, ekspert podatkowy.

Specjaliści podkreślają, że dzięki podatkowi liniowemu zmniejszy się koszt działalności firm. Dodają też, że wysoki podatek w pierwszej kolejności bije w najmniej zarabiających, bo hamuje pracodawcom możliwość podnoszenia płac. Choć argumentów za podatkiem liniowym jest bez liku, polscy politycy wyjątkowo nieprzychylnie wyrażają się o jednolitej stawce. Podatek liniowy działa jak odwrócony Janosik: zabiera biednym, aby oddać bogatym - tłumaczy wicepremier, poseł PiS Przemysław Gosiewski. - Nawet wprowadzenie stawki 15 proc. oznacza dla dużej grupy najmniej zarabiających polskich podatników podwyżkę, bo w tej chwili płacą realnie tylko 13 proc. podatku - dodaje.

Inny poseł PiS Tadeusz Cymański dodaje, że w sprawie wprowadzenia podatku liniowego najgłośniej krzyczą najlepiej zarabiający, a PiS musi się martwić także o tych najbiedniejszych i dodaje, że argument o świetnie rozwijających się krajach, które podatek liniowy wprowadziły, jest przekłamaniem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane