• rozwiń

Europa była na urlopie, Polska nie za bardzo

Europa była na urlopie, Polska nie za bardzo
Foto: sxc.hu Foto: W zeszłym roku ograniczyliśmy wojaże

W ubiegłym roku Polacy wyjeżdżali na urlopy o blisko 13 proc. rzadziej niż w 2008 roku – podliczył Eurostat, unijne biuro statystyczne. Dla porównania: obywatele Unii Europejskiej zwiększyli częstotliwość wyjazdów urlopowych średnio o 2,3 proc.

Pod względem ograniczenia wyjazdów zachowywaliśmy się w ubiegłym roku, jak nacje najmocniej dotknięte kryzysem. Na Łotwie liczba wyjazdowych urlopów spadła o 15,5 proc., na Węgrzech o 15,4 proc., a na Słowacji – o 7,9 proc. Jedynie Estończycy wyjeżdżali niemal o 1/5 częściej niż w poprzednim roku.

W 2009 roku ograniczyliśmy przede wszystkim krótkie urlopy – obejmujące do trzech nocy spędzonych w hotelu. Tu spadek wyniósł 17,7 proc. – był to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. W przypadku dłuższych wakacji również było pogorszenie, ale niewiele przekraczające 7 proc.

Równocześnie jednak krajowe hotele nie miały w ubiegłym roku tak dużych powodów do narzekania, jak branża w całej Unii Europejskiej. U nas spadek liczby nocy spędzonych w hotelach zmniejszył się o 3,1 proc., tymczasem w całej Unii pogorszenie wyniosło 5,1 proc., a w krajach takich, jak Litwa czy Łotwa spadek przekroczył 20 proc.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane