• rozwiń
  • WIG20 2174.85 +0.87%
  • WIG30 2462.87 +0.85%
  • WIG 57249.56 +0.62%
  • sWIG80 11452.81 -0.32%
  • mWIG40 3659.75 +0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:49

Dostosuj

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie
Foto: tvn24/ Ekabhishek Foto: Turyści chętnie odwiedzają kraje Europy Centralnej i Wschodniej, w tym Chorwację

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w porównaniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). W turystyce Europa bije rekordy.

Jak poinformowało UNWTO, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku o 41 mln osób wzrosła liczba turystów podróżujących między krajami na całym świecie, w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. Wzrost ten wynika głównie z turystycznej popularności regionów Europy oraz Azji i Pacyfiku.

- Turystyka międzynarodowa nadal rośnie powyżej oczekiwań, tym samym wspiera wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych oraz rozwijających. Przyczynia się to do powstania nowych miejsc

pracy. Szczególnie dobre wyniki płyną z Europy, gdzie sektor turystyczny jest niewątpliwie jednym z motorów ożywienia gospodarczego tego regionu - powiedział, cytowany w komunikacie, sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai.

Więcej do Europy

Z danych organizacji wynika, że od stycznia do września liczba turystów odwiedzających Europę wzrosła o 6 proc. "Wzrost ten przewyższa początkowe prognozy na 2013 r. i jest dwukrotnie wyższy od średniego wzrostu turystyki międzynarodowej w Europie od 2000 r. (2,7 proc. rocznie pomiędzy latami 2000 i 2012)" - zauważa organizacja. Turyści chętnie odwiedzali państwa Europy Centralnej i Wschodniej - wzrost o 7 proc., a także te z Europy Południowej i rejonu Morza Śródziemnego - wzrost o 6 proc.

Kraje Azji i Pacyfiku nadal cieszą się popularnością wśród turystów - tutaj także odnotowano 6-procentowy wzrost liczy odwiedzających. W przypadku krajów obu Ameryk odnotowano 3-procentowy wzrost - jak zauważa organizacja - są to jedne ze słabszych wyników.

W Afryce odnotowano 5 procentowy wzrost liczby międzynarodowych turystów. Rezultat ten udało się osiągnąć dzięki popularności krajów Afryki Północnej - wzrost ich liczby o 6 proc. turystów, podczas gdy na Bliskim Wschodzie odnotowano nieznaczny wzrost - tylko o 0,3 proc.

Jak podało UNWTO, od stycznia do września br. najbardziej wzrosły wydatki na podróże za granicę turystów z Rosji - o 29 proc. oraz z Chin - o 22 proc., a dalej turystów z Brazylii - wzrost o 15 proc.

W styczniu UNWTO ogłosi pełne dane za 2013 r. Organizacja jest agendą ONZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane