• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Euronet zabiera swoje bankomaty

Euronet zabiera swoje bankomaty
Foto: TVN24 Foto: Z ulic ma zniknąć ponad 700 bankomatów Euronetu

30 maszyn już zlikwidowano, a Euronet zapowiada, że taki sam los może spotkać 700 kolejnych. Największy w Polsce niezależny operator i właściciel sieci bankomatów tłumaczy, że powodem są planowane zmiany dotyczące wysokości opłaty dla transakcji wykonywanych w obcych bankomatach.

Od 1 kwietnia tzw. interchange fee - czyli opłata, którą ponosi bank (czyli wydawca karty) na rzecz właściciela bankomatu, z którego wypłacana jest gotówka, dla transakcji w obcych bankomatach - ma zostać obniżona o ponad połowę. Do tej pory nasz bank za każdą dokonaną przez nas transakcję w obcym bankomacie płacił 3,5 zł, za dwa tygodnie będzie to zaledwie 1,2-1,6 zł (wysokość kwoty ma zależeć od rodzaju karty).

Obniżkę stawek już zapowiedziała organizacja płatnicza MasterCard. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", podobne zmiany chce wprowadzić Visa, obecnie prowadzone są konsultacje w tej sprawie.

Euronet dużo straci

Zmiany te znacznie obniżą przychody Euronetu - tłumaczą władze spółki. - Zmiany te oznaczają konieczność podjęcia konkretnych, czasem radykalnych działań mających na celu walkę o utrzymanie rentowności sieci. Z tego powodu, jeżeli sytuacja się nie zmieni, rozważamy usunięcie około 700 kolejnych bankomatów. Wiemy, że również inni właściciele bankomatów przymierzają się do weryfikacji liczby maszyn w swoich sieciach – mów w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Bankomat 24/Euronet Marek Szafirski.

Według zapowiedzi, bankomaty mają zniknąć zarówno z mniejszych miejscowości, jak i dużych miast, w tym z Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Trudno ocenić, na ile jest to realna groźba, a na ile element nacisku na kontrahentów.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane