• rozwiń

Euroland już w recesji

Euroland już w recesji
Foto: TVN24 Foto: Czy EBC znowu obnizy stopy procentowe?

Gospodarka państw strefy euro jest już w recesji i kurczy się drugi kwartał z rzędu - poinformował w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat.

W trzecim kwartale gospodarka Eurolandu skurczyła się o 0,2 proc. W drugim kwartale spadek PKB również wyniósł 0,2 proc.

Eksperci mówią o "technicznej recesji", kiedy PKB spada przez dwa kolejne kwartały.

Strefa euro znalazła się w recesji po raz pierwszy od swojego powstania w 1999 roku.

Najgorzej w Niemczech

Największe spadki PKB nastąpiły w Niemczech, które są największą unijną gospodarką, oraz we Włoszech. Tam PKB zmniejszył się o 0,5 proc. W Hiszpanii spadł o 0,2 proc. PKB Francji wzrósł o 0,1 proc. (po spadku o 0,3 proc. w drugim kwartale). Holandia drugi raz z rzędu zanotowała zerowy wzrost gospodarczy.

Spadek PKB o 0,2 proc. nastąpił też w całej, liczącej 27 krajów Unii Europejskiej, gdzie na razie nie ma mowy o recesji, gdyż w poprzednim kwartale PKB miał wzrost zerowy.

Dla wielu krajów, w tym dla Polski, wyniki za trzeci kwartał nie są jeszcze dostępne. Eurostat podał jednak, że Słowacja zanotowała wzrost gospodarczy o 1,5 proc. PKB, a Czechy o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Największy spadek, o 1 proc., nastąpił w Estonii. O 0,5 proc. spadł PKB nienależącej do strefy euro Wielkiej Brytanii.

Według listopadowych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej w przyszłym roku z powodu kryzysu PKB całej UE wzrośnie zaledwie o 0,2 proc., natomiast strefy euro - o 0,1 proc. Polska gospodarka także zwolni, ale wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc. PKB.

Ceny rosną wolniej w Eurolandzie

Równocześnie ceny zaczynają rosnąc wolniej. Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku, w ujęciu rok do roku, 3,2 proc. wobec 3,6 proc. we wrześniu - podał w piątek ostateczne wyliczenia Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku, w ujęciu rok do roku, 3,2 proc. wobec 3,6 proc. we wrześniu - podał w piątek ostateczne wyliczenia Eurostat.

...i w Polsce też

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w październiku 2008 roku w ujęciu rocznym 4,0 proc., wobec 4,1 proc. we wrześniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w październiku wyniósł 4,2 proc. rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane