• rozwiń

Eurokomisarz: Szykujemy się na wyjście Grecji z euro

Foto: EPA Foto: Końca problemów Grecji nie widać

- Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opracowują scenariusze na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział komisarz ds. handlu Karel De Gucht. To wyjątkowe oświadczenie, bowiem uprzednio żaden wysoki rangą przedstawiciel administracji UE publicznie nie potwierdził istnienia takich planów. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce szybko wydało dementi i zaprzeczyło słowom de Guchta.

- Komisja Europejska nie pracuje nad takim scenariuszem. Pracujemy nad scenariuszem, w którym Grecja pozostaje w strefie euro - co jest oczywiste w kontekście wysiłków wspólnie podejmowanych przez nas i władze Grecji. Grecja jest i pozostanie integralną częścią strefy euro. Dlatego nie komentujemy oderwanych od rzeczywistości spekulacji - głosi komunikat przedstawicielstwa.

Kto ma rację?

De Gucht w swojej wypowiedzi dla dla belgijskiego dziennika "De Standaard" mówił jednak wprost i jego wypowiedź była sprzeczna z późniejszym oświadczeniem Komisji Europejskiej.

- Półtora roku temu mogło istnieć ryzyko, że wystąpi efekt domina i rozlanie się kryzysu na pozostałe kraje strefy euro po wystąpieniu z niej Grecji, ale obecnie departamenty w KE i EBC pracują nad planami awaryjnymi na wypadek, gdyby Grecji się nie udało - przyznał De Gucht. Na pytania o szczegóły tych planów nie odpowiedział.

Po raz pierwszy przedstawiciel Komisji Europejskiej oficjalnie potwierdził krążące już od jakiegoś czasu domysły, że Bruksela bierze pod uwagę ewentualność wyjścia Grecji z eurostrefy - zaznaczają agencje. Komisarz podkreślił przy tym, że "wyjście Grecji nie oznacza końca samego euro, jak twierdzą niektórzy".

Rozpoczęła się końcowa rozgrywka, nie wiem, jaki będzie jej wynik. Pytanie, czy w najbliższych tygodniach wszyscy zdołają zachować zimną krew.

Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht

Ostateczne starcie

Od przedterminowych wyborów parlamentarnych 6 maja Grecja trwa w politycznym impasie. W głosowaniu dwie główne partie - konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - utraciły zdolność do stworzenia większościowej koalicji, która kontynuowałaby uzgodniony z zagranicznymi kredytodawcami program uzdrawiania finansów publicznych.

Rynki finansowe z niepokojem oczekują wyniku kolejnych wyborów, zaplanowanych na 17 czerwca, w których swą pozycję może dalej umocnić radykalnie lewicowa koalicja SYRIZA, która nie zgadza się na narzucone Grecji oszczędności. Reuters wskazuje jednak, że według innego sondażu (z czwartku) Syrizę wyprzedzi Nowa Demokracja.

Ponadto Europejski Bank Centralny oznajmił, że przestaje zapewniać płynność niektórych greckim bankom, ponieważ poziom ich kapitału jest zbyt niski.

De Gucht wyraził przekonanie, że Grecja pozostanie członkiem eurolandu. Zastrzegł jednak, że ostatecznie będzie to zależało od warunków, których spełnienia będzie domagać się EBC od greckich banków w zamian za gwarancję utrzymania ich płynności. - Rozpoczęła się końcowa rozgrywka, nie wiem, jaki będzie jej wynik. Pytanie, czy w najbliższych tygodniach wszyscy zdołają zachować zimną krew - powiedział.

mk\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane