• rozwiń
  • WIG20 2237.29 -0.51%
  • WIG30 2533.00 -0.63%
  • WIG 58892.12 -0.42%
  • sWIG80 11553.64 -0.32%
  • mWIG40 3754.51 -0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:08

Dostosuj

Euroinflacja wciąż podnosi łeb

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet uważa, że wciąż widoczne jest ryzyko wzrostu cen w strefie euro. Rada EBC pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

- Uzyskane przez nas informacje potwierdziły, iż wciąż obserwujemy widoczny wzrost ryzyka dla stabilności cen. W takim środowisku niezbędne jest uniknięcie szerokich efektów drugiej rundy, szczególnie powiązanych z płacami oraz ustalaniem cen - mówił Trichet na konferencji podsumowującej posiedzenie rady.

Szefa EBC zapewnił, że obecna polityka monetarna będzie prowadzona tak, aby osiągnąć cel, jakim jest stabilność cen. - Będziemy dokładnie monitorować rozwój sytuacji, by osiągnąć nasz cel. Uważamy, że w 2010 uda nam się osiągnąć stabilność cen, ale nie chcę tutaj podawać więcej szczegółów, zanim to nie nastąpi - dodał szef EBC.

Stopy bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,25 proc.

Za kanałem także bez zmian

Także Bank Anglii (Bank of England) utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartek, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Główna stopa procentowa repo wynosi nadal 5 proc. Analitycy spodziewali się takiej decyzji BoE.

W tym roku Bank Anglii dwukrotnie obniżał stopy procentowe, za każdym razem o 25 pkt. bazowych - w kwietniu i lutym.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane