• rozwiń

Euroinflacja nie taka straszna

Euroinflacja nie taka straszna
Foto: sxc.hu Foto: Ceny w sterfie euro wzrosły, ale nieznacznie

Inflacja HICP w strefie euro w styczniu 2011 r. wyniosła 2,3 proc. To dane lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali, że wskaźnik wzrostu ceny wyniesie 2,4 proc. W Polsce liczona przez Eurostat inflacja HICP wyniosła w styczniu 3,5 proc.

Inflacja HICP w Eurolandzie na poziomie 2,3 proc. oznacza wzrost tego wskaźnika. W grudniu 2010 r. ceny wzrosły w ujęciu rocznym o 2,2 proc.

W Polsce inflacja HICP jest znacznie wyższa. W styczniu wyniosła 3,5 proc. mdm - podał Eurostat. To duży skok od grudnia, kiedy inflacja wynosiła 2,9 proc. W ujęciu miesięcznym polskie ceny wzrosły o 1 proc.

Różne wskaźniki

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do inflacji CPI tylko z wydatków budżetów domowych. Liczona przez GUS inflacja CPI w Polsce w styczniu wyniosła 3,8 proc. rok do roku.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane