• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Eurobezrobocie bez zmian. Tragicznie wśród młodych ludzi

Eurobezrobocie bez zmian.
Tragicznie wśród młodych ludzi
Foto: Reuters TV Foto: W strefie euro bezrobocie bez zmian

Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu 2012 roklu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,3 proc., czyli tyle samo co w czerwcu 2012 roku - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Niezwykle wysokie bezrobocie - według danych Eurostatu - panuje wśród osób poniżej 25 roku życia, ponad 20 proc. z nich jest bez pracy.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w lipcu bez pracy w strefie euro było ponad 18 mln osób, czyli 11,3 proc. osób zdatnych do pracy. Z kolei w całej Unii Europejskiej bez pracy w lipcu było ponad 25 mln. osób. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,4 proc. wobec 10,4 proc. poprzednio.

Najgorzej w Hiszpanii najlepiej w Austrii

Najwięcej osób bez pracy było w Hiszpanii - 25,1 proc. i Grecji - 23 proc. a najmniej w Austri - 4,5 proc. W Polsce stopa bezrobocia - liczona według metodologii Eurostatu wyniosła 10,0 proc. wobec 10,0 proc. w czerwcu. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 12,3 proc. wobec 12,4 proc. w czerwcu.

Nie ma "szybkich recept"

- Krytyczna sytuacja, jeśli chodzi o bezrobocie, dowodzi, że trzeba stawić czoła przyczynom obecnego kryzysu gospodarczego, nadając priorytet tworzeniu nowych miejsc pracy - skomentował dane unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Dodał, że nie ma w tej sprawie "szybkich recept", ale kraje UE powinny wdrażać działania dynamizujące rynek pracy zaproponowane w kwietniu przez KE w ramach Pakietu na rzecz zatrudnienia. Laszlo Andor wyraził szczególne zaniepokojenie bezrobociem młodych, które "podważa poczucie własnej wartości i potencjał młodych ludzi".

25-latkowie bez pracy

Według piątkowych danych Eurostatu bezrobocie wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia wyniosło średnio w lipcu 22,6 proc. w strefie euro i 22,5 proc. w całej Unii Europejskiej. Według wyliczeń Eurostatu w strefie euro bez pracy pozostaje 3,388 mln. ludzi poniżej 25 roku życia a w całej Unii Europejskiej -  5,468 mln. W Polsce - według Eurostatu - 25,4 proc. młodych pozostawało bez pracy.

Trzeba z tym coś zrobić

- Instytucje UE, rządy, biznes i partnerzy społeczni na wszystkich szczeblach muszą zrobić wszystko, by uniknąć straconego pokolenia, co byłoby ekonomiczną i społeczną tragedią" - zaznaczył komisarz.  Andor dodał, że wsparciu młodych służą środki UE z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Poinformował, że ostatnio kraje UE przekierowały 3 mld euro w ramach EFS na wsparcie młodych w ramach unijnej inicjatywy "Szanse dla młodzieży".

Inflacja wyższa w strefie euro

Eurostat podał, także dane o inflacji w strefie euro, wyniosła ona w sierpniu tego roku 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 2,5 proc. w ujęciu rocznym. W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,4 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane