• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Euro wchodzi już lada dzień

Euro wchodzi już lada dzień
Foto: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu Foto: 2201NOWELA.avi

Od soboty umowy w Polsce będą mogły opiewać na kwoty w walutach innych, niż złoty. Płać w dolarach, kupuj w euro fakturuj we franku szwajcarskim. Nowelizacja kodeksu cywilnego dopuszczająca takie rozwiązania ma ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom już od 24 stycznia.

Banknoty Narodowego Banku Polskiego, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ta reguła znana z banknotów pozostaje bez zmian. Złoty traci jednak monopol na mocy noweli kodeksu cywilnego, która wchodzi w życie w sobotę.

To oznacza, ze od 24 stycznia na fakturach czy umowach może pojawić się inna waluta niż złoty, na przykład euro czy dolar i właśnie w tej walucie nastąpi rozliczenie.

O przełomie nie mówi jednak Malwin Michałka - właściciel fabryki flag ze Szczecina, Jak twierdzi, bez problemu radzi sobie i przed nowelizacją, te przepisy otwierają jednak furtkę do większej swobody.

Kiedyś firmy potrzebowały zgody banku centralnego jeśli chciałby zapłacić w euro danemu kontrahentowi z zagranicy. Teraz skoro jesteśmy w Unii, wystarczy otworzyć konto i z tego konta robić transakcje - powiedział TVN CNBC Biznes właściciel firmy Flaggfabriken.

Zdaniem prezesa Softex Data i przewodniczącego konwentu BCC Wojciecha Warskiego, ta zmiana może ograniczyć konflikty, szczególnie w momencie, kiedy dochodziło do nagłych zmian na rynku walutowym.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane