• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Euro w Polsce w 2011 r."

"Euro w Polsce w 2011 r."
Foto: TVN24/PAP/Tomasz Momot Foto: Premier: Euro możliwe w 2011 roku

Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku - oświadczył premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. To dobra wiadomość dla Polski - uważają ekonomiści.

- Po raz pierwszy powiem, że mój rząd będzie dążył do tego, abyśmy weszli do strefy euro w 2011 roku. Będzie to sprawa trudna, ale możliwa do realizacji - powiedział premier Tusk podczas otwarcia XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Premier uważa, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt budżetu na 2009 r. podniesie wiarygodność Polski, jeśli chodzi o perspektywę przyjęcia naszego kraju do strefy euro.

Podkreślił, że rząd będzie musiał uzyskać akceptację Polaków. - Wierzę, że w przyszłości taką akceptację uzyskamy. Nie mówię o referendum; to musi dobrze służyć ludziom, to nie może być zachcianka rządu - wyjaśnił.

- Mam nadzieję, że procedury wymagane przez strefę euro, a więc co najmniej dwa lata stabilności, wymaganej przez przepisy, Polska będzie w stanie spełnić - dodał szef rządu.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji.

Złoty w górę

Rynek walutowy zareagował umocnieniem złotego, eksperci uważają, że wyznaczenie takiego terminu jest dobrą informacją dla polskiej gospodarki i kraju.

Po pierwsze - obniżyć inflację

- Jest szansa na wejście Polski do strefy euro w 2011 roku, ale aby to uwiarygodnić inflacja powinna być w ciągu najbliższych dwóch lat sprowadzona poniżej progu referencyjnego - ocenia Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, wprowadzenie euro byłoby możliwe już w połowie 2011 roku.

- To jest możliwe do zrobienia, ale to wymagałoby restrykcyjnej polityki monetarnej - zaznaczył.

Za późno?

Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP uważa, że Polska jest już spóźniona, by można było dotrzymać podanego przez premiera terminu.

- Aby polska mogła wejść do strefy euro w roku 2011, musimy do lipca 2010 roku już dwa lata być w systemie ERM2. Mamy wrzesień 2008 roku, czyli jesteśmy już ze 2 miesiące spóźnieni - powiedział. Jak jednak dodał, znane są przypadki krajów, które były krócej w ERM2, np. Finlandia.

"Zaskakująco szybko"

Ekonomista prof. Witold Orłowski uważa, że to dobra wiadomość dla Polski, ale zaskakująca.

- 2011 r. to bardzo bliska data, zważywszy, że euro nie wprowadza się z dnia na dzień. Trzeba przynajmniej dwa lata być w systemie ERM 2, trzeba przeprowadzić wiele przygotowań - przypomniał Orłowski.

Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc.

"Najlepszy news dla firm"

W ocenie wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdana Wyżnikiewicza, to bardzo dobra decyzja i bardzo pomoże gospodarce. - Ta decyzja była nieunikniona, a oznacza ona, że przedsiębiorstwa mogą przyjąć strategię, budować plany inwestycyjne. To najlepsza wiadomość dla sektora przedsiębiorstw - powiedział.

Davos Wschodu

Główne tematy rozpoczętego w Krynicy XVIII Forum Ekonomiczne to bezpieczeństwo energetyczne, inwestycje oraz polityka Unii Europejskiej.

W programie imprezy jest specjalna sesja plenarna "Europejskie dylematy: Europa Środkowa - Partner czy Statysta?", z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz wicepremier Białorusi Andrej Kobiakow. Panel prowadzi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Przewidziano również dwa panele z udziałem szefa resortu skarbu Aleksandra Grada. Będą one dotyczyły strategii rozwoju banków w Europie oraz prywatyzacji przedsiębiorstw w Polsce.

Forum potrwa do 13 września. Uczestniczyć w niej będą unijni komisarze, ministrowie z Europy Środkowo-Wschodniej oraz delegacje rządowo-parlamentarne.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane