• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Euro tak słabe nie było już dawno

Euro tak słabe nie było już dawno
Foto: sxc.hu Foto: Euro traci na wartości

Kurs euro spadł wobec dolara najmocniej od miesiąca. Wspólna europejska waluta była dziś najsłabsza od ponad roku w stosunku do naszego złotego. Głównym powodem są obawy, że działania podejmowane przez Grecję, by zredukować deficyt budżetowy, wpłyną na spadek zaufania do całego obszaru wspólnej waluty.

- To pokazuje, że strefa euro jest daleka od optymalnej unii monetarnej - mówi Michael Hart, strateg rynków walutowych w Citigroup Inc. w Londynie.

Euro osłabiło się wobec 14 z 16 najważniejszych walut na świecie. Wobec dolara straciło 0,8 proc., najwięcej od 17 grudnia ub. roku, do jena: 1,1 proc., a wobec brytyjskiego funta 0,5 proc.

Złoty będzie mocny

Wobec euro zyskiwał także nasz złoty. Przed południem cena euro osiągnęła w piątek najniższą od roku cenę 4,02 zł. Po godz. 13 nasza waluta straciła jednak ponad dwa grosze i oddaliła się od poziomu psychologicznej granicy 4 złotych za 1 euro.

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga uważa, że umacnianie złotego jest spowodowane szeregiem czynników makroekonomicznych. Do najważniejszych należą: dobre nastroje wśród światowych inwestorów, mocne fundamenty polskiej gospodarki, a także spodziewany udział inwestorów zagranicznych w prywatyzacji rodzimych przedsiębiorstw.

Według eksperta, korzystna dla polskiej waluty tendencja się utrzyma, choć lepiej, żeby nie była gwałtowna. Maciej Reluga uważa, że pod koniec roku za euro będziemy płacili około 3 złotych 80 groszy.

Euro wrażliwe na pogłoski

Euro traciło dziś także w reakcji na pogłoski o możliwej rezygnacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Informacja ta została zdementowana przez niemiecki rząd - rzecznik rządu Christoph Steegmans powiedział, że Angela Merkel nie ma planów, aby zrezygnować ze stanowiska.

W czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zasygnalizował zaś, że bank centralny nie pospieszy na pomoc Grecji. Ostrzegł, by żaden z członków strefy euro nie spodziewał się "specjalnego traktowania".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane