• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Euro-stopy idą w górę

Euro-stopy idą w górę
Foto: sxc.hu Foto: Kredyt w euro będzie droższy

Zaskoczenia nie było: Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podwyższyła podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinformował bank w swoim komunikacie. Swoje stopy bez zmian pozostawił natomiast Bank Anglii.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej podwyżce 1,25 proc.

Przez poprzednie 22 miesiące pozostawała bez zmian na najniższym poziomie w historii - 1,0 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC podwyższy w czwartek stopy procentowe o 25 pkt bazowych. W ich ocenach taka decyzja została już wkalkulowana w kursy walut na rynku. Z uwagą natomiast wsłuchiwano się w oceny sytuacji makroekonomicznej, przedstawiane przez prezesa EBC.

Analitycy spodziewają się, że będzie to seria podwyżek - ale Jean Claude Trichet przekonywał, że nie ma takiego planu. - Nie podjęliśmy decyzji o rozpoczęciu serii podwyżek oprocentowania. W przyszłości będziemy kontynuować wcześniejszą politykę, czyli będziemy podejmować właściwe decyzje, aby zapewnić stabilność cen - powiedział.

Jean Claude Trichet ma nadzieję, że dzisiejsza podwyżka stóp pozwoli utrzymać oczekiwania inflacyjne pod kontrolą. - Bardzo ważne jest to, że ostatni wzrost cen nie zwiększa znacząco presji inflacyjnej w średnim terminie. Nasza decyzja przyczyni się do stabilizacji oczekiwań inflacyjnych w strefie euro. Zgodnie z naszym celem utrzymania inflacji poniżej, lecz blisko poziomu 2 procent w średnim terminie - mówił prezes EBC.

Na Wyspach bez zmian

Wcześniej Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową na poziomie pół procent. Taką decyzję podjęto pomimo, że inflacja na Wyspach Brytyjskich jest ponad 2 razy szybsza niż cel Banku.

W marcu inflacja wyniosła w Wielkiej Brytanii 4,4 procent w ujęciu rocznym, podczas gdy cel Banku Anglii to 2 procent. W ubiegłym miesiącu przedstawiciele Banku Anglii mówili jednak, że za wzrostem cen stoją przede wszystkim drożejące surowce - a to tylko sytuacja przejściowa.

Przed podwyżką stóp Bank Anglii powstrzymał być może zły stan brytyjskiej gospodarki. W czwartym kwartale PKB skurczył się o pół procent wobec trzech poprzednich miesięcy roku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane