• rozwiń
  • WIG20 2146.23 -0.63%
  • WIG30 2428.65 -0.59%
  • WIG 56556.35 -0.60%
  • sWIG80 11453.21 +0.06%
  • mWIG40 3599.50 -0.83%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:51

Dostosuj

"Euro nie rozwiąże wszystkich problemów"

"Euro nie rozwiąże wszystkich problemów"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0506STARK.avi

Przyjęcie euro to nie koniec procesu przystosowywania gospodarki krajowej do gospodarki europejskiej - przekonywali uczestnicy konferencji NBP "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej".

W piątek przez cały dzień trwała konferencja "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" organizowana przez NBP. Udział w niej brali m.in. szef EBC Jean-Claude Tichet, komisarz Joaquin Almunia, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

Ostatni z paneli, w którym udział brali szefowie banków centralnych z całej Europy, poświęcony był przyjęciu wspólnej waluty euro.

Jurgen Stark, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego przekonywał, że po przyjęciu euro państwa powinny dalej dostosowywać do gospodarki do wspólnego rynku. - Przyjęcie euro to nie koniec procesu konwergencji. Tak naprawdę wymaga ono dalszych dostosowań - mówił. Jak zaznaczył, euro nie rozwiąże wszystkich problemów. - Może ochronić przez kryzysami zewnętrznymi, ale wymagane jest dalsze dostosowanie polityki wewnętrznej - dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się Marko Kranjec, prezes Banku Słowenii. - Jestem przekonany, że należy tworzyć wiarygodną politykę makroekonomiczną przed wejściem do strefy euro i trzymać się jej rygorystycznie także po wejściu do euro. Proszę jej wtedy nie poluźniać - apelował do zgromadzonych.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane