• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Euro narazi polskie banki na straty

Euro narazi polskie banki na straty
Foto: TVN24 Foto: Euro narazi polskie banki na straty

Przyjęcie przez Polskę euro może kosztować banki 1,66 mld zł, ponieważ czeka je szereg zmian w systemie informatycznym. Z powodu eliminacji operacji walutowych banki mogą stracić 2,1 mld zł - wynika z analizy NBP.

Bank centralny przeprowadził analizę zmiany w strukturze dochodów polskiego sektora bankowego po wejściu do strefy euro. - Przygotowania organizacyjne banków do zmiany systemów informatycznych oraz uruchomienie rozliczeń mogą kosztować sektor bankowy około 1.657 mln zł - napisano w opublikowanej w środę analizie.

Jak zmniejszyć straty banków?
NBP pisze, że wartość dodatkowych kosztów operacyjnych można częściowo zmniejszyć, a czynnikami sprzyjającymi redukcji kosztów są: skrócenie okresu przejściowego funkcjonowania dwóch walut oraz zmniejszenie wolumenu obrotu gotówkowego poprzez zwiększenie skali wykorzystania kart płatniczych i przelewów elektronicznych w transakcjach bankowych.

Wprowadzenie euro w Polsce może spowodować utratę około 2.092 mln zł z tytułu wyeliminowania operacji wymiany złotego i euro.

euro_banki

Chodzi także o przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat rozpoznawania banknotów i monet euro.

Wprowadzenie euro w Polsce może spowodować utratę około 2.092 mln zł z tytułu wyeliminowania operacji wymiany złotego i euro. Straty te nastąpią po wprowadzeniu euro i uznaniu tej waluty jako waluty krajowej. - Ich wartość może się zmieniać ze względu na następujące czynniki: wcześniejsze przygotowanie się banku do poniesienia straty w przychodach z operacji walutowych i zaangażowanie się w inny segment rynku bankowego, co złagodzi skutki utraty dochodów i zwiększy motywację do nowelizacji oferty i restrukturyzacji banku - napisano.

Rewolucja w strukturach
Dodatkowo konsolidacja międzynarodowych korporacji wymusi na bankach walkę cenową na zmniejszającym się już rynku operacji walutowych. - Wprowadzenie euro w Polsce może również wywołać silne zmiany w strukturze dochodów banków, które trudno jest oszacować ze względu na brak odpowiednich danych, jak i dużą zmienność opisujących je parametrów w czasie - napisano w raporcie.

mpj//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane