• rozwiń

Euro nam się oddala

Euro nam się oddala
Foto: sxc.hu Foto: Euro nam się jakby oddala

Platforma Obywatelska zrezygnuje z zapisów prezydenckiego projektu zmian w konstytucji, które miały umożliwić Polsce przyjęcie euro, jeśli nie uda się przekonać do tego PSL i PJN - zapowiada wiceszef klubu parlamentarnego PO Jarosław Gowin. W obecnym stanie prawnym przyjęcie europejskiej waluty jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Gowin, który jest przewodniczącym sejmowej komisji konstytucyjnej, dodał też, że ustawa powinna być głosowana w Sejmie do 1 lipca 2011 r. Parlamentarzysta liczy, że do tego czasu uda się przekonać 2/3 posłów, aby wpisać do ustawy zasadniczej zmiany, które pozwolą Polsce wejść do strefy euro.

Przekonywanie nieprzekonanych

- Obecnie, w ramach komisji, debatujemy nad projektem zmian w konstytucji. Pojawiają się głosy, że może być trudno znaleźć poparcie 2/3 dla zapisów projektu odnoszących się do wejścia do strefy euro. Gdyby nie udało się znaleźć tego poparcia wtedy wycofamy się z tych zapisów - powiedział przewodniczący komisji konstytucyjnej.

Według jego słów prace obecnie skupiają się na przekonaniu parlamentarzystów PSL i PJN, że zapisy umożliwiające Polsce wejście do strefy euro powinny się znaleźć w konstytucji. - Z poparciem tych klubów moglibyśmy je przegłosować. PiS już jednoznacznie opowiedział się przeciw prezydenckiemu projektowi zmian w konstytucji - dodał poseł.

Zdążyć zanim będziemy przewodniczyć

Gowin podkreślił także, że jest zdecydowany poddać projekt zmian w ustawie zasadniczej pod głosowanie przed przejęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, co nastąpi 1 lipca tego roku. - Niezależnie od tego czy znajdą się tam zmiany pozwalające Polsce przyjąć euro - powiedział poseł PO.

- Jeśli teraz nie uda się tych zmian przegłosować, wtedy wrócimy do nich w parlamencie nowej kadencji. Chociaż lepiej i sensowniej byłoby je przeprowadzić teraz - dodał przewodniczący komisji konstytucyjnej.

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji NBP, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.

W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane