• rozwiń
  • WIG20 2228.19 +0.09%
  • WIG30 2521.85 -0.07%
  • WIG 58684.93 +0.11%
  • sWIG80 11612.20 +0.21%
  • mWIG40 3728.76 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:00

Dostosuj

Euro najsłabsze wobec dolara od ponad dwóch lat

Euro najsłabsze wobec dolara od ponad dwóch lat
Foto: sxc.hu Foto: Banknoty euro

Kurs euro spadł w poniedziałek po południu do 1,2480 dolara czyli poziomu nienotowanego od ponad dwóch lat, co zdaniem ekspertów wiąże się zarówno ze słabą koniunkturą w strefie euro, jak też z niezłą kondycją gospodarki USA, umacniającą pozycję ich waluty.

W poniedziałek rano kurs euro obniżył się początkowo do 1,2440 dolara, by następnie pozytywnie zareagować na informacje o październikowych wzrostach wskaźników aktywności finansowej w państwach strefy euro i przekroczyć chwilowo próg 1,25 dolara. Po południu jednak wiadomość zza oceanu o zaskakująco wysokim październikowym poziomie jednego z tamtejszych podstawowych wskaźników aktywności gospodarczej ISM znów popchnęła euro w dół.

Tendencja zniżkowa

Po raz ostatni euro było tak tanie wobec dolara w sierpniu 2012 roku. Jak zaznacza agencja dpa, na wzajemne relacje obu walut istotny wpływ wywiera również polityka monetarna: podczas gdy Europejski Bank Centralny zmierza ku jej jeszcze większemu rozluźnieniu, ze strony Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) spodziewane są w przyszłym roku raczej podwyżki stóp. Perspektywa wzrostu oprocentowania, także w odniesieniu do lokat bankowych, wzmacnia atrakcyjność waluty.

Jak wskazuje Reuters, mimo informacji o sygnalizowanym przez wskaźnik ISM dobrym stanie amerykańskiej gospodarki na europejskich giełdach utrzymywała się w poniedziałek tendencja zniżkowa. Inwestorów niepokoi, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w USA w październiku osłabło, a ponadto według tamtejszego ministerstwa handlu wrzesień był drugim kolejnym miesiącem, w którym spadły wydatki na nowe inwestycje budowlane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane