• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Euro możliwe na 90 proc.

Plan przyjęcia euro przez Polskę w 2012 roku jest realistyczny - ocenił premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Helsinkach. Decyzję podejmie jednak dopiero, gdy przekona do tego eurosceptyków.

- Sytuacja Polski jest dobra, decyzja MFW wspiera naszą stabilność i pokazuje, że Polska jest dobrze przygotowana do przystąpienia do strefy euro - powiedział Tusk.

- Dużo pracy będzie kosztowało przekonanie sceptyków. Zdecyduję o przystąpieniu do strefy euro, kiedy będę na sto procent przekonany, że to jest możliwe. Teraz jestem przekonany na 90 proc., a to nie jest wystarczające - dodał.

Zmiana konstytucja - już możliwa?

Podobne obawy żywi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pytany czy przeciwnicy euro w decydującym momencie zagłosują za zmianą konstytucji umożliwiającą przyjęcie wspólnej waluty, odpowiedział, że nie wierzy w "cudowne nawrócenie".

- To będzie raczej długotrwały proces, ale przypuszczam, że już obecnie, gdybyśmy doszli do decyzji o głosowaniu zmiany konstytucji w parlamencie, mogłoby się okazać, że jest to możliwe do przeprowadzenia - powiedział.

Kluczem jest kurs

Jego zdaniem, w kwestii przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę, kluczowe jest określenie kursu, przy jakim należy to zrobić.

- W moim przekonaniu ten kurs powinien być zbliżony do kursu parytetowego (ok. 4 zł. za euro), wtedy to będzie korzystne zarówno dla eksporterów, jak i tych, którzy otrzymują wynagrodzenie i potem będą je przeliczać na euro - powiedział Pawlak.

Intencją rządu jest przyjęcie euro 1 stycznia 2012 roku.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane