• rozwiń

Euro jest kotwicą stabilizacji

Euro jest kotwicą stabilizacji
Foto: dpa/Agencja Piękna Foto: Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w czwartek, iż obecny kryzys gospodarczy i finansowy nie stanowi żadnego zagrożenia dla euro.

- Nie widzę, by euro groziło jakiekolwiek ryzyko - powiedział Trichet w wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Podobne stanowisko zaprezentował tam przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jak podkreślił, euro nie jest w niebezpieczeństwie.

- Jaka byłaby sytuacja w Europie, gdyby kraje musiały się jeszcze zająć dopasowywaniem swych kursów wymiany. Euro jest tarczą ochronną dla państw, które je przyjęły. Jest kotwicą stabilizacji - wskazał Barroso.

Według niego, Komisja nie jest obecnie zainteresowana zmianą warunków wchodzenia do strefy euro.

Polska zamierza przyjąć wspólna walutę od początku 2012 roku. Od stycznia tego roku obowiązuje ona na Słowacji, która stała się szesnastym państwem strefy euro.

Według słowackiego rządu, wprowadzenie europejskiej waluty poprawi sytuację gospodarczą kraju.

- Euro, to nie jest dla nas cel ,ale tylko środek dla osiągnięcia wyższego poziomu życia na Słowacji. Uważam, że tak w krótkiej, jak i w długiej perspektywie, możemy czekać na korzystny wpływ euro w na słowacką ekonomię - mówił na początku stycznia Frantisek Palko, wiceminister finansów Słowacji.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane