• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Euro będzie sukcesem Polski"

Organizacja mistrzostw piłkarskich Euro 2012 spowoduje w Polsce boom gospodarczy - takie wnioski wyciągnęli uczestnicy dzisiejszej debaty poświęconej Euro 2012.

Anna Siejda z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego uważa, że impreza będzie sukcesem Polski. Podczas spotkania mówiła o projektach związanych z organizacją mistrzostw, które będą współfinansowane ze środków unijnych. 48 projektów zgłoszonych do resortu rozwoju ma dotyczyć budowy centrów treningowo-pobytowych. Łączna wartość tych inwestycji to 452 mln euro.

Nieco więcej niż 1/3 tej sumy - 163 mln euro - pochłoną inwestycje turystyczne. Przeznaczone będą m.in. na zagospodarowanie Wisły i udostępnienie jej wybrzeży. Wartość tego projektu to 13 mln euro.

W ramach programu "Infrastruktura i Środowisko" znajdą się środki na inwestycje transportowe. Te pochłoną 28,5 mld. - Środki z tej puli będą przeznaczone na budowę połączeń drogowych i kolejowych między miastami - wymieniała Siejda. Wspominała również o rozbudowie lotnisk oraz przejść granicznych. Również z funduszu "Infrastruktura i Środowisko" współfinansowana będzie budowa obwodnic, połączeń drogowych i kolejowych z państwami sąsiednimi oraz rozwój transportu publicznego.

Przez Lublin na Ukrainę
W 2012 roku to Lublin będzie miastem, przez które przejedzie najwięcej kibiców z Polski na Ukrainę. Stanisław Fic, wiceprezydent Lublina, który uczestniczył w dzisiejszej debacie wymienił inwestycje, które mają sprzyjać przygotowaniu miasta do tego wydarzenia. Zapowiedział m.in. budowę obwodnicy Lublina o długości 35 km za kwotę 2 mld zł. - Przystępujemy już do wykupu gruntów - zapewnił.

Innym planowanym przedsięwzięciem jest budowa lotniska między Lublinem a Świdnikiem. Pas startowy ma mieć długość 2 tys. 400 metrów.

W przyciągnięciu do miasta inwestorów ma też powstać podstrefa ekonomiczna o powierzchni ok. 70 hektarów, będąca częścią specjalnej strefy ekonomicznej Euro-Park Mielec.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane