• rozwiń

Eureko wyszło z PZU, Skarb zostaje

Eureko wyszło z PZU, Skarb zostaje
Foto: TVN24 Foto: Eureko wyszło z PZU SA

Eureko sprzedało na warszawskim parkiecie ponad 11,2 mln akcji PZU, stanowiących ok. 12,9 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena sprzedaży akcji PZU w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu wyniosła 365 zł za akcję. Minister Aleksander Grad mówi, że "nie jest pewne", czy skarb państwa będzie sprzedawał swoje akcje.

Eureko poinformowało, że oferta - która dotyczyła sprzedaży 11 mln 223 tys. 818 akcji PZU - została skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Brali w niej udział zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy. Holenderska spółka zainkasowała więc w sumie za nie blisko 4,1 mld zł.

W ciągu dzisiejszego dnia akcje PZU na warszawskim parkiecie dały 1/3 całości obrotów: ok. 15 handel nimi sięgnął 700 mln zł. Notują wtedy niewielki spadek: w środę dzień zakończyły z ceną 369 zł, w ciągu dnia ich cena wahała się między 367,10 a 373,40, ale ok. godziny 15 płacono za nie nieco ponad 368 zł, czyli o 0,8 proc. mniej niż wczoraj.

Budowa księgi popytu została przeprowadzona przez konsorcjum Deutsche Bank AG i PKO BP. "Eureko zobowiązało się wobec uczestników konsorcjum do niezbywania pozostałych 1 tys. 980 akcji przez okres 90 dni od dnia zakończenia budowy księgi popytu" - podkreślono.

"Po rozliczeniu transakcji, Eureko nie będzie już posiadało bezpośrednio znaczącego udziału w PZU" - dodano.

Resort skarbu podkreślił w komunikacie, że sprzedaż akcji PZU oznacza wyjście Eureko z akcjonariatu polskiej spółki w sposób kontrolowany przez Skarb Państwa. "Uplasowanie akcji na rynkach finansowych świadczy o pozytywnym odbiorze strategii realizowanej przez zarząd PZU i o zaufaniu inwestorów do Skarbu Państwa, jako wiodącego akcjonariusza PZU" - dodało MSP.

Akcje PZU zadebiutowały w maju tego roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb Państwa i Eureko sprzedały łącznie w ofercie 25 mln 819 tys. 337 akcji serii A i B. Skarb Państwa ma ok. 46 proc. akcji PZU, a Eureko przed sprzedażą miało ok. 13 proc.

Nie jest pewne, że w przyszłym roku skarb państwa będzie sprzedawał swoje udziały w PZU - stwierdził w TVN CNBC minister Aleksander Grad. - My to zrobimy kiedyś w przyszłości. Kiedy? Trudno powiedzieć. Będziemy raczej już komunikować po tym, jak przeprowadzimy jakąś transakcję, ale na razie zgodnie z umową 6 miesięcy czekamy. A wcale nie jest pewne, że będziemy w ogóle w przyszłym roku przeprowadzać tę transakcję, bo mamy zapisane, że do 2013 roku jeszcze pewne pakiety PZU sprzedamy z zachowaniem władztwa korporacyjnego - powiedział minister Grad.


PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku. Natomiast Eureko jest prywatną grupą oferującą usługi finansowe, której główna działalność skupia się na sektorze ubezpieczeń.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane