• rozwiń

Eureko sprzedaje resztę PZU

Eureko sprzedaje resztę PZU
Foto: TVN24 Foto: Eureko zgodnie z obietnica wychodzi z PZU

Rozpoczęliśmy sprzedaż pakietu do 11 mln 223 tys. 818 akcji PZU, stanowiących około 12,9 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformowało Eureko. To kolejny etap realizacji porozumienia ze Skarbem Państwa, które przed rokiem zakończyło wieloletni spór akcjonariuszy ubezpieczyciela.

"Sprzedaż akcji odbędzie się w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu i skierowana będzie do inwestorów instytucjonalnych" - poinformowało Eureko w komunikacie. Zaznaczono, że "budowa księgi popytu rozpocznie się niezwłocznie", a "cena za akcje zostanie ustalona po zamknięciu budowy księgi popytu".

Budowę księgi popytu przeprowadzi konsorcjum Deutsche Bank AG i PKO BP. "Eureko zobowiązało się wobec konsorcjum do zawarcia z jego uczestnikami - po zakończeniu procesu budowy księgi popytu - umowy ograniczającej zbywalność akcji nieprzydzielonych w trakcie przyspieszonej budowy księgi popytu na okres 90 dni" - stwierdzono w komunikacie.

Eureko wychodzi zgodnie z planem

Skarb Państwa ma obecnie ok. 46 proc. akcji PZU, a Eureko przed rozpoczęciem najnowszej sprzedaży miało ok. 13 proc.

W październiku 2009 roku Skarb Państwa i holenderski ubezpieczyciel Eureko podpisały porozumienie w sprawie PZU, kończąc tym samym prawie dziesięcioletni spór. Za wycofanie się z arbitrażu przeciw Polsce i wyjście z PZU Eureko miało dostać 4,77 mld zł w dwóch transzach.

Porozumienie otworzyło PZU SA drogę na parkiet. Jego akcje zadebiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w maju tego roku. Skarb Państwa i Eureko sprzedały wtedy łącznie w ofercie 25 mln 819 tys. 337 akcji serii A i B.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane