• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Eurazjatycka Unia Gospodarcza "powinna zacząć działać 1 stycznia 2015 r."

Foto: EPA Foto: Nazarbajew, Łukaszenka i Putin jeszcze bliżej?

Rosja, Białoruś i Kazachstan zamierzają w maju 2014 r. podpisać umowę o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – oświadczył w Mińsku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

- Uzgodniliśmy, że decydujemy się podpisać porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która powinna zacząć działać 1 stycznia 2015 r. W tym celu w maju przyszłego roku powinniśmy mieć projekt dokumentu i go podpisać, żeby zdążyć w ciągu pół roku ratyfikować go w swoich parlamentach – oznajmił Nazarbajew po posiedzeniu kierowniczego organu Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Dodał, że na czwartkowym spotkaniu doszło do poważnych rozmów na temat wypełniania obowiązujących już umów i likwidacji istniejących ograniczeń w Unii Celnej.

Wcześniej w czwartek Nazarbajew wskazywał na bariery w przepływie towarów wewnątrz Unii Celnej wskazał. - Utrzymują się trudności w dostępie kazachskiej produkcji na rynki partnerów, stosowane są pozataryfowe bariery techniczne, zawyżane wymogi sanitarne i fitosanitarne, warunki certyfikacji i licencji. (...) Czasem stawiane są z góry nierealne warunki, z wykorzystaniem norm, których nie ma w sanitarnych certyfikatach naszych krajów. Zauważamy spadek dostaw białoruskiej produkcji i towarów na rynek Rosji, tak samo jak naszego mięsa - zaznaczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział jednak po rozmowach, że uzgodniono, iż bariery na drodze do wolnego handlu towarami, usługami, kapitałem, technologią i siłą roboczą na terenie Unii Celnej zostaną usunięte.

W zamyśle Kremla Eurazjatycka Unia Gospodarcza będzie wzorowana na Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane