• rozwiń

Etykieta na oponie prawdę ci powie

Etykieta na oponie prawdę ci powie
Foto: sxc.hu Foto: Za trzy lata opony z ekologiczną etykietą

Za trzy lata nowe opony sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zaopatrzone w informację o ich wpływie na zużycie paliwa, przyczepności do wilgotnego podłoża oraz hałasie - taką regulację przyjął Parlament Europejski.

Parlamentarzyści zatwierdzili w środę nowe unijne rozporządzenie, które ma skłonić konsumentów do wyboru bardziej przyjaznych środowisku opon.

Na oponach obowiązkowo pojawią się etykietki podobne do tych znanych ze sprzętu gospodarstwa domowego, gdzie pokazują zużycie energii. KE przekonuje, że z oponami jest podobnie jak z pralkami czy lodówkami - używając odpowiednich, można oszczędzić do 10 procent paliwa.

Od A do G

Najlepsze opony zyskają prawo do klasy A (zielonej), najgorsze zaś będą oznakowane literą G (czerwoną). Hałas wywoływany przez opony będzie sygnalizowany piktogramem w kształcie głośnika i liczbą decybeli.

- Nowy system etykietowania zapewni wiele korzyści dla środowiska naturalnego i konsumentów - zapewnił parlamentarny sprawozdawca projektu, belgijski eurodeputowany Ivo Belet.

Oznakowanie będzie obowiązkowe od 1 listopada 2012 roku i będzie dotyczyło większości sprzedawanych nowych opon dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych (poza przeznaczonymi do specjalistycznego sprzętu poruszającego się poza drogami publicznymi, czy do samochodów wyścigowych). Opony bieżnikowane nie podlegają nowej unijnej legislacji.

Obowiązkowe informacje z etykiety będą także musiały się znaleźć w materiałach promocyjnych czy na stronach internetowych. Wszystko po to, by klient mógł porównać parametry opon przed zakupem i wybrać najlepsze w danej cenie. Ponieważ w przeciwieństwie do pralek i lodówek opony rzadko wystawiane są w sklepie na widoku, sprzedawca będzie miał obowiązek pokazać etykietę kupującemu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane