• rozwiń

Era latania za złotówkę się skończyła

Era latania za złotówkę się skończyła
Foto: TVN24 Foto: Przelot samolotem nie będzie już taki tani

Przewoźnicy tną koszty lub znikają z rynku. Pasażerowie tanich linii lotniczych muszą płacić 10-20 proc. więcej niż miesiąc temu. A to dopiero początek podwyżek - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wszystkiemu winne są galopujące ceny paliwa. W ciągu roku wzrosły niemal dwukrotnie. Tylko od stycznia ropa naftowa zdrożała o 44 proc. Paliwo zaś to ponad jedna trzecia kosztów lotniczych przewoźników.

Mocno zaczynają to odczuwać pasażerowie. Za wycieczki z Polski do krajów basenu Morza Śródziemnego trzeba do ceny podstawowej dopłacić ok. 100 – 200 zł od osoby. Wyjazd na Kubę czy Dominikanę może być o 500 – 600 zł droższy niż przed rokiem.

Więcej zapłacą też ci, którzy latają tanimi liniami do pracy lub w interesach. Polski przewoźnik Centralwings wprowadził w tych dniach dopłatę paliwową do ceny biletu. W zależności od długości trasy – od 30 do 100 zł.

Extra dopłaty na paliwo, bagaże...

W 2007 r. samolotami podróżowało ok. 17,2 mln osób, o 30 proc. więcej niż w 2006 r.

linie

Z kolei w Germanwings są nowe opłaty za bagaż. Klienci niemieckiego przewoźnika muszą za każdą walizkę zapłacić dodatkowe 5 euro. Cena wzrośnie do 10 euro, jeżeli będzie uiszczana na lotnisku w dniu odprawy. Germanwings liczy, że dzięki temu większość jego klientów będzie podróżować tylko z bagażem podręcznym, co zmniejszy ciężar samolotu i wpłynie na niższe zużycie paliwa.

Podwyżki mogą spowodować, że liczba pasażerów odprawiana na polskich lotniskach przestanie rosnąć tak szybko jak do tej pory. W 2007 r. samolotami podróżowało ok. 17,2 mln osób, o 30 proc. więcej niż w 2006 r. – Ceny będą dalej rosły, era latania za złotówkę już się skończyła – mówi Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego.

mpj/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane