• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Energetyczny przełom to... tajemnica i piasek

Energetyczny przełom to... tajemnica i piasek
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Oto Bloombox

Wyczekiwana od kilku dni oficjalna prezentacja Bloom Boxa - urządzenia, które ma zrewolucjonizować energetykę - nie rozwiała zbytnio jego tajemniczości. Twórca urządzenia zdradził jedynie, że kluczem do fenomenu jest odpowiednia kompozycja metali i... piasku.

Gigantyczna szafa na akta o tajemniczym działaniu - tak o Bloom Boxie pisze agencja AP. Urządzenie w zamyśle twórców ma umożliwić pojedynczym gospodarstwom domowym wytwarzanie prądu we własnej piwnicy albo ogródku i uniezależnienie się od tradycyjnej sieci elektrycznej.

Piaskowa moc

Premiera wynalazku miała miejsce w siedzibie e-Baya, jednego z pierwszych klientów firmy Bloom Energy z Doliny Krzemowej. W szafie pracują specjalne ogniwa o kształcie sześcianu.

Są to zestawy ceramicznych płytek powlekanych specjalną substancją, z jednej strony zieloną, z drugiej czarną. Poszczególne "wafle" oddzielone są stopem metalu, również o nieznanym składzie.

Według słów jego twórcy, prawdziwym sekretem Bloom Boxa jest jednak zwykły piasek. - Piasek jest spiekany, tworząc ogniwa paliwowe, w których nie ma konieczności użycia szlachetnych metali - tłumaczył twórca Bloom Boxa K.R. Sridhar.

To w tak stworzonym elemencie zachodzi reakcja, w której paliwo - gaz ziemny lub biogaz - łączy się z tlenem i dostarcza czystą elektryczność.

Jak na razie pojedyncze urządzenie wyceniono na 700-800 tysięcy dolarów. Oszczędności są jednak wymierne - firma eBay, czerpiąc z Bloom Boxów tylko 15 proc. potrzebnej energii, zaoszczędziła w ciągu dziewięciu miesięcy około 100 tysięcy dolarów.

Bloom Box - czyli co?

Eksperci zaznaczają, że podobne ogniwa znane są już od bardzo wielu lat i są używane w technologiach kosmicznych. Do tej pory nie udało ich się jednak zaprzęgnąć w służbę zwykłego Kowalskiego, czy Smitha.

I chociaż naukowcy do Bloom Boxa podchodzą dość sceptycznie, stwierdzając, że zbyt mało o nim wiadomo, to ma on już swoich fanów. W ostatnich miesiącach urządzenie testowano w budynkach takich firm jak Google, eBay czy Walmart

Podczas środowego pokazu obecny był znany z promowania zielonej energii gubernator stanu, Arnold Schwarzenegger.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane