• rozwiń

Energetyczna transakcja

Energetyczna transakcja
Foto: TVN24 Foto: Kopalnia Węglowa odda RWE do dyspozycji jedną ze swoich kopalni

RWE Power i Kompania Węglowa mają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na utworzenie spółki, która zajmie się budową i eksploatacją nowej elektrowni.

"Wspólna inwestycja przedsiębiorców polega na budowie i eksploatacji elektrowni położonej na terenie nieczynnej kopalni Piast Ruch II na Śląsku, należącej do Kompanii Węglowej. Uruchomienie nowej elektrowni planowane jest w 2015 roku" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie UOKiK.

Urząd uznał, że "koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji". Zgodnie z przepisami, taką transakcję trzeba zgłosić do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Wspólna inwestycja przedsiębiorców polega na budowie i eksploatacji elektrowni położonej na terenie nieczynnej kopalni Piast Ruch II na Śląsku, należącej do Kompanii Węglowej. Uruchomienie nowej elektrowni planowane jest w 2015 roku.

komunikat UOKiK

Sojusz energii z węglem

RWE Power (część grupy kapitałowej RWE) zajmuje się m.in. wydobywaniem, pozyskiwaniem, przetwarzaniem i transportem surowców (ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla brunatnego) oraz minerałów (gliny, krzemu, piasku, kwarcu), wytwarzaniem i udostępnianiem energii. W Polsce - RWE Power koncentruje się zwłaszcza na sprzedaży energii elektrycznej, jej dystrybucji w obrębie aglomeracji warszawskiej oraz produkcji i sprzedaży ciepła.

Z kolei Kompania Węglowa prowadzi działalność głównie na rynku wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego. Wszystkie akcje spółki należą do Skarbu Państwa. Kompania Węglowa tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą 33 spółki zależne.

//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane