• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Energetycy przeciw "dzikiej restrukturyzacji"

Energetycy przeciw "dzikiej restrukturyzacji"
Foto: TVN24 Foto: Protest związkowców z Energi

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadzili związkowcy z Grupy Kapitałowej Energa w woj. warmińsko-mazurskim. Przez dwie godziny - od 7 do 9 - bramy wszystkich zakładów były zamknięte, a klienci firmy nie mogli załatwić żadnych spraw. Dostawy prądu nie zostały przerwane.

Do strajku przystąpili m.in. pracownicy biur obsługi klienta. Strajkowali zarówno pracownicy w Olsztynie, jak i mniejszych miastach regionu, np. Kętrzynie. Protest trwał do godz. 9.

Według rzeczniczki Grupy Energa Beaty Ostrowskiej akcja odbyła się w 24 spośród 47 spółek należących do Energii i była wynikiem toczącego się sporu zbiorowego między związkami zawodowymi a zarządami niektórych spółek z Grupy Kapitałowej Energa. Zaznaczyła, że przyczyną sporu jest 10 postulatów dotyczących np. 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń, licząc od 1 stycznia 2009 r., wypłaty dodatkowej rekompensaty oraz restrukturyzacji.

Łamanie praw i dzika restrukturyzacja

Zdaniem pracowników, zarząd Energi m.in. łamie prawa pracownicze, nie przestrzega zawartych umów i "prowadzi dziką restrukturyzację". Pracownicy domagają się też podwyżek.

W grupie trwają mediacje między związkowcami a zarządami niektórych spółek, należących do Energi. Na razie jednak nie udało się osiągnąć porozumienia.

Energa zajmuje się dystrybucją prądu w Polsce północno-wschodniej, w tym w części woj. warmińsko-mazurskiego. Grupa ma około 16 proc. udziałów w rynku sprzedaży energii w Polsce. W spółkach należących do grupy zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane