• rozwiń

Enea jednak atrakcyjna

Enea jednak atrakcyjna
Foto: TVN24 Foto: W czyje ręce trafi ENEA?

Piątkowy brak zainteresowania energetycznych gigantów prywatyzacją Enei rozczarował Skarb Państwa. Okazuje się jednak, że nie jest tak źle. Jak poinformował resort skarbu, wejściem w spółkę zainteresowany jest niemiecki koncern energetyczny - RWE.

W piątek resort skarbu poinformował, że w odpowiedzi na zaproszenie do zbycia 67,05 proc. należących do Skarbu Państwa akcji w Enei, wpłynęły dwie odpowiedzi. Nie podano więcej szczegółów, poza tym, że nazwy tych firm mogą być znane pod koniec tygodnia.

Wiadomo jednak, że na zakup nie zdecydowali się ani czeski Cez, ani szwedzki Vattenfall, który ma już udziały w Enei. Dla rynku było to duże zaskoczenie. Akcje Enei po tej informacji potaniały o 9,3 proc.

Kto kupi?

W poniedziałek rano niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland", poinformował, że Eneą zainteresowany jest RWE. Zdaniem gazety koncern już rozpoczął pozyskiwanie środków na sfinansowanie ewentualnej transakcji. Pod koniec zeszłego tygodnia sprzedał 35 milionów akcji spółki American Water za 455 mln euro.

W poniedziałek po południu informacje niemieckiej gazety potwierdził rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór, który poinformował, że RWE zostało dopuszczone do kolejnego etapu negocjacji w sprawie zakupu akcji Enei. Dodał, że resort chciałby zamknąć transakcję do końca tego roku. Zastrzegł jednak, że zależy to od negocjacji z inwestorem.

Skarb Państwa jest obecnie właścicielem 76,48 proc. akcji poznańskiej spółki. Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w wyniku ubiegłorocznej emisji akcji objął 18,7 proc. udziałów w spółce.

RWE już u nas jest

Udział RWE w polskim rynku energetycznym oceniany jest obecnie na 5,5 procent. Koncern planuje budowę elektrowni węglowej o mocy 800 megawatów oraz parku wiatrowego o mocy 300 megawatów. RWE Polska zaopatruje w Polsce 880 tysięcy odbiorców.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do Enei należy m.in. Elektrownia Kozienice.

mkg/bgr//kdj, kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane