• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Emigranci uciułali miliardy

Emigranci uciułali miliardy
Foto: SXC Foto: Polacy wyrobili sobie za granicą dobrą markę

Zostawiają dom, rodzinę i harują, najczęściej poniżej swoich kwalifikacji - to standardowy obraz współczesnych polskich emigrantów. Ale jak się okazuje, Polacy pracujący za granicą w ciągu pięciu lat zarobili 125 miliardów euro. Z tego - do kraju przesłali swoim bliskim prawie 21 miliardów euro - wylicza "Rzeczpospolita".

Tylko w ubiegłym roku ponad dwa miliony Polaków pracujących na emigracji - zarobiło ponad 33 miliardy euro. Prawie jedną szóstą tej kwoty przekazali rodzinom w kraju – wynika z raportu analityków z Capital One Advisers, przygotowanego na zlecenie firmy Euro-Tax.pl.

Zgarniają tysiące euro

Według danych z raportu, Polak pracujący za granicą zarabia przeciętnie ok. 1,3 tys. euro miesięcznie. Natomiast dochody połowy polskich emigrantów wynoszą 1–2 tys. euro miesięcznie, ale - w związku z kryzysem - będą spadać. Mniej pieniędzy będą też przesyłać do Polski, bo poza względami ekonomicznymi - jak dodaje gazeta - wraz z czasem słabną więzy (również finansowe) z krajem.

Jednak - jak pokazują badania portalu money.pl - większość rodaków pracujących zagranicą zarabia do 2 tysięcy euro miesięcznie. Więcej, bo ponad 3 tysiące euro pobiera co siódmy z polskich emigrantów. A 10 proc. z nich zarabia poniżej tysiąca euro.

Specjaliści tłumaczą, że niskie pobory części emigrantów nie powinny dziwić, bo często są to ludzie bardzo młodzi, jeszcze bez większych kwalifikacji i doświadczenia, a w dodatku - jest to ich pierwsza praca.

Silna konkurencja dla miejscowych fachowców

– Oczekiwania płacowe zdecydowanej większości emigrantów, nie tylko zresztą pochodzących z Polski, nie są wysokie. To ich główna przewaga konkurencyjna na rynku pracy – uważa prezes Instytutu Badań Strukturalnych Maciej Bukowski.

Ale - jak podkreślają analitycy - Polacy potrafią pracować ciężko i uczciwie, dlatego wyrobili sobie za granicą dobrą markę. Np. w Wielkiej Brytanii, gdy dobrze znają język, są silną konkurencją dla brytyjskich fachowców i mogą liczyć na podobne stawki.

mon//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane