• rozwiń
  • WIG20 2219.09 -0.49%
  • WIG30 2521.17 -0.41%
  • WIG 58619.68 -0.39%
  • sWIG80 11615.32 +0.09%
  • mWIG40 3791.74 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:28

Dostosuj

Emigracja daje w kość firmom

Emigracja daje w kość firmom
Foto: TVN24 Foto: DO 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy

- Brak wykwalifikowanych pracowników uderza w zyski polskich firm - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG dla PKPP Lewiatan, o których czytamy w "Rzeczpospolitej". Prawie połowa pracodawców przyznaje, że ponosi koszty emigracji zarobkowej Polaków.

Już tylko co 12. firma nie ma kłopotów ze znalezieniem pracowników. Coraz więcej przyznaje się do tego, że braki kadrowe przekładają się na ich kondycję finansową.

Drożyzna przyszła z Unii
– Koszt zatrudnienia jednego pracownika wzrósł przynajmniej o 30 proc. od wejścia Polski do UE – twierdzi Leszek Wroński, partner w KPMG. Według niego, przedsiębiorcy dopiero zaczynają szacować koszty, jakie ponoszą z tytułu znacznie większych problemów ze znalezieniem pracowników oraz podwyżek, dzięki którym zatrzymują ich u siebie.

– Prawie połowa z 300 średnich i dużych firm przyznała, że ponosi dodatkowe koszty. Dziesięć procent uważa, że kłopoty kadrowe kosztują je od czterech do siedmiu proc. przychodów. W kolejnych pięciu procentach firm szacuje się, że jest to aż 8 – 12 proc. przychodów.

Płać, albo pracuj sam
Dla wielu przedsiębiorstw jedynym sposobem na zatrzymanie pracowników jest podnoszenie płac. Przedsiębiorstwa godzą się na podwyżki tym chętniej, im częściej ponoszą porażki przy rekrutacji.

- Już połowa z nich spotkała się z sytuacją, w której potencjalny pracownik zamiast przyjść do pracy, zdecydował się na wyjazd do pracy za granicę – relacjonuje Leszek Wroński. Firmy mają nadzieję, że 10 – 30 proc. podwyżki zatrzymają odpływ ich pracowników. Zachęcanie pracowników, by nie zmieniali miejsca pracy, jest dla nich tym ważniejsze, iż nie wierzą w masowe powroty z migracji zagranicznej.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane