• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Emerytury inne niż zapowiadał Tusk

Emerytury inne niż zapowiadał Tusk
Foto: TVN24 Foto: Tylko w 2012 r. będzie waloryzacja kwotowa

Tylko w 2012 r. ma być waloryzacja kwotowa emerytur. Na dalsze lata resort przygotowuje podwyżkę o inflację - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Taki krok zapowiada minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. To duża zmiana w stosunku do tego, co premier Donald Tusk zapowiadał w expose.

W przyszłym roku podwyżka emerytur będzie kwotowa, a więc identyczna i ma wynieść ok. 72 zł na każdego emeryta. Jednak takie zasady mają obowiązywać tylko w 2012 r. Resort obawia się zarzutu niekonstytucyjności takiego rozwiązania, dlatego na następne lata szykuje waloryzację jedynie o wskaźnik inflacji. Wtedy więcej dostaną ci, którzy mają minimalne emerytury.

– Rozwiązanie proponowane na przyszły rok może pozwolić na uniknięcie zarzutu niekonstytucyjności, bo pokazuje, że działamy w sytuacji nadzwyczajnej. Dlatego wprowadzenie waloryzacji kwotowej na 12 miesięcy byłoby najlepszym rozwiązaniem – mówi szef resortu pracy.

Słowa premiera

To duża zmiana, bo niedawno – w expose – premier Tusk mówił o wprowadzeniu waloryzacji kwotowej na cztery lata. Jak pisze gazeta, jej celem ma być zmniejszenie różnic między najniższymi a najwyższymi świadczeniami. Resort pracy zgadza się z tym celem, ale skraca

termin do roku. Chce w ten sposób testować siłę ewentualnego oporu społecznego i sprawdzić, czy tymczasowe przepisy nie wywołają lawiny wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.

TK bowiem już kilkakrotnie wypowiadał się w sprawie waloryzacji. Z różnych orzeczeń wynika, że w jego opinii emerytury powinny być podwyższane o wysokość inflacji. W przyszłym roku na waloryzację emerytur ma pójść ponad 7 miliardów złotych. Gdyby Trybunał zakwestionował planowane rozwiązanie, w 2013 roku musiałyby nastąpić dopłaty z budżetu.

Według gazety, jeśli resort pracy wprowadzi w kolejnych latach waloryzację jedynie o inflację, oznaczać to będzie mniejsze podwyżki świadczeń niż obecnie. Dzisiaj emerytury rosną o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. wzrostu płac.

mn//kdj/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane