• rozwiń

Emerytura? Zaczekaj, dostaniesz więcej

Emerytura? Zaczekaj, dostaniesz więcej
Foto: TVN24 Foto: "Gazeta Prawna": Lepiej się nie spieszyć ze składaniem emerytalnego wniosku

Emerytura będzie niższa o sto złotych, jeśli ZUS wyliczy ją przed marcem 2009 roku - twierdzi "Gazeta Prawna". Na podstawie własnych wyliczeń dziennik radzi: jeśli wybierasz się na emeryturę, zastanów się, czy składać kwity już teraz - bo jeśli zaczekasz, dostaniesz więcej.

Zdaniem gazety, wniosek o wyliczenie emerytury lepiej jest złożyć do ZUS dopiero w marcu, składając go wcześniej można po prostu stracić pieniądze.

Według gazety, szybki wzrost płac i wprowadzona od stycznia kolejna obniżka składki rentowej spowodują, że obowiązująca od marca kwota bazowa może być zdecydowanie wyższa. Dziennik szacuje, że wzrośnie ona z 2275 zł do ok. 2548 zł. A kwota bazowa ma ma bardzo istotny wpływ na wysokość emerytury.

"Gazeta Prawna" wylicza, że osoba, która ma 34 lata stażu ubezpieczeniowego i zarabiała średnią pensję, zyska 100 zł miesięcznie na tym, że złoży do ZUS wniosek o emeryturę w marcu, a nie w lutym.

Gazeta podaje też, że przez 9 pierwszych miesięcy tego roku ZUS przyznał prawie 200 tysięcy emerytur. Ten rekord to m.in. efekt wygasania w tym roku przywilejów emerytalnych - kto tylko ma taką szanse, woli na emeryturę przejść wcześniej.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane