• rozwiń

Emerytura: razem czy osobno?

Emerytura: razem czy osobno?
Foto: TVN24 Foto: Niepewny los reformy emerytalnej

Podatnicy ciągle nie wiedzą, jakie emerytury będą mogli wykupić z pieniędzy zgromadzonych w OFE, jednak decyzje w tej sprawie mogą zapaść jeszcze dziś - informuje "Gazeta Prawna".

Kierowany przez wicepremiera Przemysława Gosiewskiego zespół, odpowiadający za dokończenie reformy emerytalnej, ma omawiać projekt ustawy, przygotowany przez resort pracy. Proponuje on, by emeryci mogli wybierać między trzema rodzajami emerytur: indywidualną, z pięcioletnim gwarantowanym okresem płatności oraz małżeńską.

Najwięcej emocji wywołuje ta ostatnia, a jej los jest niepewny - twierdzi "Gazeta Prawna". Jej przeciwnicy uważają, że będzie ona niższa od emerytury indywidualnej i spowoduje obniżenie wszystkich świadczeń oferowanych z pieniędzy zgromadzonych w OFE, co może grozić koniecznością dopłacania do nich z budżetu.

Zwolennicy emerytury małżeńskiej podkreślają, że dzięki niej będzie można zabezpieczyć przed brakiem środków do życia gorzej zarabiającego małżonka. Brak tego typu emerytury może też doprowadzić do fali fikcyjnych rozwodów. Małżonkowie, nie mogąc dzielić się kapitałem po przejściu na świadczenie, będą to robić, biorąc rozwód. Wtedy wyższy kapitał zgromadzony w ZUS i EFE, na przykład na koncie męża, trafi do jego małżonki - pisze "Gazeta Prawna".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane