• rozwiń
  • WIG20 2161.38 +0.31%
  • WIG30 2447.51 +0.31%
  • WIG 57042.58 +0.46%
  • sWIG80 11481.92 +0.27%
  • mWIG40 3643.87 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:58

Dostosuj

"Emerytom nie będzie dobrze, to nie jest straszenie"

"Emerytom nie będzie dobrze, to nie jest straszenie"
Foto: TVN24 Foto: Była szefowa ZUS o stratach w OFE

Rząd nie może się odżegnywać od kształtowania emerytur z OFE - uważa była prezes ZUS i posłanka Lewicy Anna Bańkowska. Jej zdaniem, waloryzacja składek z II filara, przynajmniej na poziomie minimum inflacyjnego, musi być zagwarantowana. Inaczej emerytom nie będzie się żyło lepiej. - Nie jest to straszenie emerytów, tylko mówienie prawdy - dodała Bańkowska w TVN24.

Według byłej szefowej ZUS, istnieje duża groźba, że środki zgromadzone w II filarze nie będą miały gwarantowanego poziomu waloryzacji. - A w sytuacji kiedy składka nie będzie pomnażana niższe, niż oczekiwano emerytury z II filara będą z roku na rok tracić na wartości. I nie jest straszenie, tylko mówienie prawdy - stwierdziła Bańkowska.

"Nie ma funduszy bezpiecznych"

Jej zdaniem trzeba pamiętać, że nowe emerytury z ZUS-u również będą wpłacane w skromniejszym wymiarze, niż gdyby byłby przyznawane według obowiązujących dziś zasad. - Poza tym II filar to niepewność jutra. To są pieniądze lokowane w kierunku pomnażania, a taka sytuacja, która obecnie ma miejsce na giełdzie, w sposób negatywny odbiła się na funduszach zgromadzonych w OFE – dodała Bańkowska.

Jak mówi, nie ma funduszy bezpiecznych i mówienie, że ludzie po 50-tce mogą sobie zapracować na godziwą emeryturę, jest utopią.

mac//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane