• rozwiń

Emerytalne tsunami wyhamowało

Emerytalne tsunami wyhamowało
Foto: TVN24 Foto: Kolejki do ZUS-u znacznie krótsze

Do ZUS-u napływa o ponad połowę mniej wniosków o przyznanie emerytury niż w zeszłym roku - donosi "Gazeta Prawna", powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To nie zmiana trendu demograficznego, to w zeszłym roku na emeryturę uciekał kto żyw - by zdążyć przed zmianami przepisów.

W ostatnim kwartale 2008 roku o emerytury z ZUS ubiegało się prawie 160 tys. osób. W II kwartale tego roku już tylko 77,3 tys. - wynika z danych, przygotowanych dla "Gazety Prawnej" przez ZUS.

To ustawa o emeryturach pomostowych

Zahamowanie wzrostu liczby emerytów, to efekt wygaszenia od stycznia tego roku zdecydowanej większości przywilejów emerytalnych. Nie ma więc już mowy, by powtórzył się ubiegłoroczny scenariusz, kiedy to ZUS przyznał emerytury 340-tu tysiącom osób.

Nową sytuację dobitnie obrazuje porównanie czerwca 2009 r. z tym samym miesiącem minionego roku. O ile w czerwcu 2008 r. przybyło 41 tys. emerytów, to w tym roku ta liczba jest aż czterokrotnie niższa.

Eksperci sądzą, że nowe przepisy poprawią wskaźnik aktywności zawodowej starszych osób, który w Polsce jest najniższy w UE. Lepsza będzie także kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki ograniczeniu wydatków na świadczenia będzie można w przyszłości pomyśleć o obniżce składek, co może skutkować wzrostem pensji netto, twierdzi "Gazeta Prawna".

Zmienione przepisy

Jak przypomina dziennik, w styczniu zniknęła większość przywilejów emerytalnych. Dla osób pracujących w tzw. szkodliwych warunkach wprowadzono wcześniejsze emerytury, tzw. pomostówki - ale prawo do nich otrzymało ponad 800 tysięcy zatrudnionych mniej niż poprzednio.

"Ale prawdziwym sukcesem było wygaszenie tzw. wcześniejszych emerytur pracowniczych" - pisze "GP". Wymienia tu świadczenia dla kobiet mających 55 lat i posiadających 30-letni staż ubezpieczeniowy oraz 60-letnich mężczyzn posiadających 35 lat stażu. Według gazety, to te przepisy powodowały, że średni wiek odejścia z rynku pracy wynosił 56 lat dla kobiet i nieco ponad 60 dla mężczyzn.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane