• rozwiń

Emerytalna loteria

Emerytalna loteria
Foto: TVN24 Foto: Nie wybrałeś Otwartego Funduszu Emerytalnego? ZUS zrobił to już za Ciebie. Czy wybór był słuszny, okaże się po latach.

Nie wybrałeś Otwartego Funduszu Emerytalnego? ZUS zrobił to już za Ciebie. Czy wybór był słuszny, okaże się po latach.

  1. W losowaniu uczestniczyło siedem otwartych funduszy emerytalnych: AIG, Axa, DOM, Generali, Pekao, Pocztylion, Polsat. Do każdego z nich trafiło 18 800 osób.
    Zakoczńone właśnie losowanie przydziału do OFE objęło osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po podjęciu pierwszej pracy nie zgłosiły się do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie). Każdej osobie, która nie wybrała OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. Przed lipcowym losowaniem ZUS wysłał ponad 275 tys. takich przypomnień.
    Losowanie do OFE odbywa się dwa razy do roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia), w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca). Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.
    Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego. Również ZUS informuje ubezpieczonych, do którego funduszu trafili.
mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane