• rozwiń
  • WIG20 2177.58 +0.59%
  • WIG30 2464.14 +0.52%
  • WIG 57315.49 +0.51%
  • sWIG80 11429.15 -0.18%
  • mWIG40 3643.53 +0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:39

Dostosuj

Emeryt to ma klawe życie...

Emeryt to ma klawe życie...
Foto: TVN CNBC Biznes/fot.sxc.hu Foto: Emerycie rozlicz się z podatkiem

Jesteś emerytem lub rencistą i nie wiesz, jak rozliczyć się z fiskusem? Nie wiesz, jakie ulgi odliczyć od podatku? Gość programu "Twój Brat PIT" w TVN CNBC Biznes krok po kroku pokazuje, jak wypełnić odpowiednie dokumenty.

Na rozliczenie z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia. Do tego czasu na antenie TVN CNBC Biznes gościć będą doradcy podatkowi, którzy krok po kroku pokażą jak wybrać właściwy formularz, jak go poprawnie wypełnić, po jakie załączniki sięgnąć, aby skorzystać z ulg podatkowych i nie narazić się na kontrole i kary. Akcja „Twój Brat PIT” prowadzona jest od poniedziałku do piątku w programie „Pieniądze od Rana” w TVN CNBC Biznes o 7:30 i w magazynie "Fakty Ludzie Pieniądze" o 19:35 w TVN24 i TVN CNBC Biznes.

Na początek starsi podatnicy.

- Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych ulg i nie dorabiają sobie do emerytury mają ułatwione zadanie. Za nich rozliczenia może dokonać ZUS - powiedział Michał Grzybowski, doradca podatkowy z firmy Ernst & Young. Ekspert podkreśla jednak, że decyzję w tej sprawie podatnik musi podjąć zaraz po zakończeniu roku podatkowego, bo termin zawiadomienia ZUS, że ma dokonać rozliczenia mija 10 stycznia. Wtedy ZUS do końca lutego musi sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku PIT-40A podatnikom oraz urzędowi skarbowemu.

Ci, którzy wniosku nie złożyli albo na emeryturze dorabiają lub też chcą odliczyć od podatku jakąkolwiek ulgę muszą teraz wypełnić druk PIT samodzielnie. Obowiązuje ich zwykły termin 30 kwietnia.

Dokumenty, które muszą złożyć w urzędzie skarbowym to PIT-37 i załącznik PIT/O. Ten drugi dokument należy wypełnić tylko w przypadku, gdy emeryt lub rencista korzysta z ulg podatkowych. - Pamiętajmy, że mamy możliwość korzystania z danych ulg, jeśli spełniamy określone warunki. Przed wpisaniem ulgi w rozliczenie warto się upewnić, czy mamy do niej prawo - zaznacza Grzybowski.

I na koniec przypomina: - Przy wypełnianiu PIT-u pamiętajmy o rzeczach bardzo podstawowych: pełnych danych osobowych, a także o podpisie - podkreśla Grzybowski.


Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

mwr, mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane