• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Embargo na polską wieprzowinę: Komisarz UE wezwał ambasadora Rosji, rozmowy są trudne

Embargo na polską wieprzowinę: Komisarz UE wezwał ambasadora Rosji, rozmowy są trudne
Foto: tvn24 Foto: Minister Stanisław Kalemba przedstawił wBrukseli sytuację ws. ASF w Polsce

- Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg poprosił na rozmowy ambasadora Rosji przy UE - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jak poinformował minister, komisarz uważa, że "podejmowane działania ze strony Rosji są nieproporcjonalne do powstałej sytuacji".

Na konferencji prasowej we wtorek minister rolnictwa poinformował o aktualnej sytuacji w zakresie występowania ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń, w Polsce i próbach przekonania Rosji do zniesienia embarga na import wieprzowiny z UE. Jak mówił, do negocjacji z Rosją w tym temacie uprawnienie ma wyłącznie Komisja Europejska.

Ta, jak zapewniał Kalemba, stara sie wywrzeć nacisk na Rosję. - Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg podczas  rozmowy z ambasadorem Rosji przy UE stwierdził, że działania ze strony Rosji są nieproporcjonalne do powstałej sytuacji - relacjonował polski minister. - Komisarz apelował, by ewentualny zakaz importu wieprzowiny powinien dotyczyć obszarów zagrożonych, a nie całych województw, czy całej Polski - dodał.

Minister przyznał, że rozmowy na linii UE-Rosja są "bardzo trudne".

Świński kryzys

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty 24 stycznia u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią. W związku z tym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE.

W poniedziałek z kolei polski Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie wirusa ASF u padłego dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi.

W poniedziałek wieczorem na wniosek Polski i Litwy ministrowie rolnictwa państw UE omawiali w Brukseli konsekwencje przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz wprowadzonego w związku z tym przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z całej Unii. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiadał, że Polska i Litwa poruszą temat rekompensat w obecności komisarzy UE ds. zdrowia i ds. rolnictwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane