• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Elektrownie atomowe w Żarnowcu i Klempiczu

Elektrownie atomowe w Żarnowcu i Klempiczu
Foto: TVN24 Foto: W Żarnowcu w latach 80. rozpoczęto budowę elektrowni atomowej

Prawdopodobne lokalizacje elektrowni atomowych w Polsce to Żarnowiec i Klempicz - dowiedziała się TVN24. Powodem wyboru tych miejsc są przeprowadzone tam jeszcze w latach 80. badania hydrologiczne oraz analizy, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Uwzględniono też zgodę mieszkańców na inwestycję. We wtorek o godz. 9 resort gospodarki oficjalnie poda miejsca, gdzie powstaną zakłady.

Oficjalnie - do wtorku na mapie możliwych lokalizacji elektrowni atomowych w Polsce jest 28 miejscowości. TVN24 dowiedziała się, że w ścisłej czołówce znalazły się Żarnowiec (woj. pomorskie) i Klempicz (niewielka wieś w Wielkopolsce, w pobliżu Poznania, w której znajduje się 30 domów).

Niespełnione plany z lat 80.

Głównym powodem wyboru tych dwóch miejsc jest fakt, że już w latach 80. planowano ulokować tam atomowe inwestycje. W Żarnowcu rozpoczęto nawet budowę elektrowni - do dziś stoją tam puste, betonowe bloki.

Natomiast o Klempiczu głośno było w 1982 roku, kiedy to mówiono, że tam ma powstać elektrownia. W Szamotułach planowano wtedy budowę obwodnicy dla pracowników, którzy znaleźliby zatrudnienie w elektrowni. Pomysł jednak upadł ze względów finansowych.

Dobre warunki i wykonane badania

W obu tych miejscowościach już w latach 80. przeprowadzono gruntowne badania hydrologiczne i konieczne analizy. Okazało się, że są tam odpowiednie warunki geologiczne i dobry dostęp do wody niezbędnej do chłodzenia reaktora.

Przed dwoma tygodniami minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energii jądrowej, przyznała, że Żarnowiec i Klempicz są w czołówce lokalizacji przyszłych elektrowni. Minister zaznaczyła wtedy, że nie zna wyniku prac specjalnej komisji.

Wyjaśniła jednak, szereg wykonanych wcześniej badań i analiz daje tym miejscowościom dużą przewagę na innymi lokalizacjami - przede wszystkim ze względu na oszczędność środków i czasu. - Północ Polski to priorytet, tam brakuje źródeł energii, źródeł wytwórczych - dlatego to jest naturalna selekcja - mówiła wtedy w rozmowie z TVN24 minister Trojanowska.

Nie bez znaczenia jest też opinia ludności, która zamieszkuje te tereny. W Żarnowcu i Klempiczu mieszkańcy są na "tak".

mon/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane