• rozwiń

Elektrobudowa chce przenieść swoją ukraińską spółkę z Krymu

Elektrobudowa chce przenieść swoją ukraińską spółkę z Krymu
Foto: GIK Foto: Elektrobudowa świadczy m.in. usługi budowlane związane z przemysłem energetycznym, petrochemicznym i wydobywczym

Elektrobudowa zamierza przenieść swoją spółkę zależną Elektrobudowa Ukraina z Sewastopola na Krymie na terytorium pozostające pod kontrolą rządu z Kijowa - poinformował Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy. Dodał, że działalność spółek zależnych na Ukrainie i w Rosji przebiega poprawnie.

- Działalność naszych spółek działających na rynku ukraińskim - Elektrobudowa Ukraina - oraz rosyjskim - Vector - przebiega poprawnie - powiedział Faltynowicz w poniedziałek.

Jedna spółka w Rosji, jedna na Ukrainie

- Chcemy mieć jedną spółkę w Rosji i jedną na Ukrainie. Krym, niezależnie od sytuacji prawnej, faktycznie stał się częścią Rosji. Z tego powodu zamierzamy przenieść Elektrobudowa Ukraina z Sewastopola, gdzie ma siedzibę, do innego miasta na Ukrainie - dodał.

Elektrobudowa ma 62 proc. udziału w kapitale zakładowym ukraińskiej spółki. Jej siedziba znajduje się obecnie w Sewastopolu. Elektrobudowa Ukraina zatrudnia 18 osób.

W spółce Vector, która działa na rynku rosyjskim, Elektrobudowa ma 49 proc. udziałów. Pozostałe należą do firmy Tavrida, której większościowym właścicielem jest Aleksiej Czały.

Odkupią udziały?

- Aleksiej Czały zaangażował się w działalność polityczną i może zostać merem Sewastopola. Miasto to ma mieć analogiczny status jak Moskwa i Petersburg, czyli podlegać bezpośrednio administracji prezydenta Rosji - powiedział Faltynowicz.

Zamierzamy przenieść Elektrobudowę Ukraina z Sewastopola, gdzie ma siedzibę, do innego miasta na Ukrainie

Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy

- Czały ograniczył swoje zainteresowanie biznesem i w jednym z rozważanych przez nas scenariuszy może zdecydować się na sprzedaż swoich udziałów w spółce Vector. Elektrobudowa ma w takiej sytuacji prawo pierwokupu. Nie jest przesądzone, czy skorzystalibyśmy z niego - dodał.

Zdaniem Faltynowicza wariant, w którym Czały będzie chciał odkupić udziały od Elektrobudowy, jest bardzo mało prawdopodobny.

Ryzyko

Prezes poinformował, że potencjalne ryzyko wpływu na wynik grupy w 2014 r. ze strony spółek z Ukrainy i Rosji można oszacować na podstawie ich rezultatów za 2013 r.

- Ryzyko związane z działalnością grupy na Ukrainie, to w przychodach ok. 19,08 mln zł, a w zysku netto przypadającym na Elektrobudowę ok. 606 tys. zł - powiedział.

- Z kolei rosyjskiej spółki ryzyko na przychodach to 123,6 mln zł, a na zysku netto dla grupy 3,35 mln zł - dodał.

Elektrobudowa w 2013 r. miała 905,6 mln zł skonsolidowanych przychodów i zysk netto na poziomie grupy w wysokości 17,6 mln zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane