• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Elektrim schodzi z parkietu

Elektrim schodzi z parkietu
Foto: TVN24 Foto: Już niedługo akcje Elektrimu mogą zniknąć z warszawskiej giełdy

Jeśli Elektrim ogłosi wezwanie na zbycie akcji, to zarząd Giełdy Papierów Wartościowych zgodzi się na wykluczenie akcji spółki z obrotu giełdowego - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Elektrim złożył drugi wniosek o wycofanie akcji z obrotu giełdowego, który, jak wyjaśnił Sobolewski, różni się on tym od pierwszego (z września tego roku) tym, że lepiej uargumentuje konieczność wycofania akcji.

Prezes GPW podkreślił, że spółka giełdowa nie może dowolnie "zwolnić się z obowiązku spółki publicznej z byle powodu". Jeżeli powód nie jest nie przekonujący, to zarząd Giełdy nie może podjąć decyzji o wycofaniu akcji, wyjaśnił.

Pierwszy wniosek Elektrimu o wycofanie akcji z obrotu giełdowego został odrzucony przez zarząd GPW, a jako jeden z warunków ewentualnej zgody podano ogłoszenie przez większościowego akcjonariusza wezwania na 100 proc. akcji w celu umożliwienia wyjścia z inwestycji akcjonariuszom mniejszościowym.

W opinii zarządu Giełdy, teraz takie przesłanki zaistniały i wyraził on zgodę na wykluczenie z obrotu giełdowego akcji Elektrimu, ale po spełnieniu określonych warunków.

GPW zobowiązała Elektrim do przeprowadzenia wezwania na sprzedaż lub zamianę akcji. Ponadto spółka ma publikować na swojej stronie internetowej informacje o przebiegu postępowania upadłościowego oraz złożyć oświadczenie, w którym zobowiąże się do takich publikacji także po wykluczeniu akcji z obrotu.

Dodatkowo walne zgromadzenie akcjonariuszy Elektrimu ma podjąć uchwałę upoważniającą zarząd spółki do podjęcia działań zmierzających do ponownego dopuszczenia akcji spółki do obrotu na rynku giełdowym w terminie sześciu miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego.

Spełnienie tego warunku nie będzie konieczne, jeżeli sąd ogłosi upadłość Elektrimu lub jeżeli po przeprowadzeniu wezwania liczba akcji w wolnym obrocie będzie niższa niż 15 proc. wszystkich akcji Elektrimu.
- Do czasu stwierdzenia przez zarząd Giełdy, że warunki zostały spełnione, akcje spółki znajdują się w obrocie - powiedział prezes. Dodał, że GPW podejmie oddzielą uchwalę, w której wskaże termin wycofania akcji.
Powodem złożenia wniosku było ogłoszenie przez sąd pod koniec sierpnia upadłości Elektrimu, którego majątek nie pozwala na pełne pokrycie zobowiązań wobec wierzycieli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane