• rozwiń

Eksportujemy więcej chleba niż wódki

Eksportujemy więcej chleba niż wódki
Foto: sxc.hu Foto: Chleb polskim hitem eksportowym

Pieczywo jest nowym polskim hitem eksportowym - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W ubiegłym roku jego sprzedaż razem z ciastami i ciastkami osiągnęła 516 mln euro i była ponad czterokrotnie większa niż wódki.

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Gospodarki, w 2010 r. eksport chleba, pieczywa cukierniczego, ciast i ciastek był o 9 proc. większy niż rok wcześniej. W tym samym czasie sprzedaż wódki, której jesteśmy największym producentem w Europie, razem z likierami i innymi napojami alkoholowymi o mocy poniżej 80 proc., przyniosła zaledwie 121 mln euro.

Do wzrostu eksportu przyczyniły się zarobkowe wyjazdy Polaków, którzy chcą kupować za granicą nasze pieczywo. Za nimi powędrował polski chleb.

W eksporcie dominuje pieczywo mrożone, bo pozwala na długie przechowywanie. Oprócz chleba zagraniczni odbiorcy kupują też bułki, bagietki i kajzerki. Produkty te trafiają m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Holandii i państw skandynawskich - pisze "DGP".

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane