• rozwiń

Temat: Rosja

"Eksport do Rosji może spaść o 40 proc."

Piechociński: eksport do Rosji może spaść o 40 proc. Odtwórz: Piechociński: eksport do Rosji może spaść o 40 proc.
Foto: TVN24 Bizes i Świat | Video: TVN Biznes i Świat Foto: Janusz Piechociński był gościem TVN24 Biznes i Świat | Video: Piechociński: eksport do Rosji może spaść o 40 proc.

- Tegoroczny eksport do Rosji może spaść o 30-40 proc. - przewiduje Janusz Piechociński, gość TVN24 Biznes i Świat. Zaznacza jednak, że to najgorszy scenariusz. Niemniej już teraz handel staje się coraz trudniejszy, "bo w wyniku osłabienia rubla polskie produkty stają się droższe".

- Polskie firmy odczuwają skutki osłabienia rubla - przyznał minister gospodarki. Jak dodał niepokój związany z europejskimi sankcjami wobec Rosji dotknął nie tylko branżę spożywczą, ale także motoryzacyjną. - Obecny u nas GM patrzył na rynek rosyjski, bo ten w perspektywie 5 lat miał być większy niż niemiecki czy brytyjski - mówił Piechociński. W obliczu konfliktu, ekspansja i dalsze inwestycje nie są już takie pewne.

Szef resortu gospodarki uspokoił, że w Rosji nie ma negatywnego nastawienia do kapitału polskiego, niemniej na granicach wprowadzono wzmożone kontrole, co utrudnia transport. Nie ma przy tym żadnych problemów z gazem. - Nie ma zakłóceń w dostawach surowców - zapewnił wicepremier. - Mamy jak na ten okres rekordowe rezerwy - dodał.

Polska w najgorszym momencie, ale PKB wzrośnie

- Najważniejszą kwestią jest jednak spowolnienie tempa rosyjskiej gospodarki i spadek wartości rubla, przez co polskie produkty stają się droższe - mówił. - W czarnym scenariuszu eksport do Rosji może spaść w całym 2014 r. o 30-40 proc. - przyznał.

Jego zdaniem wykrycie w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń i konflikt na Ukrainie "przyszły w najgorszym momencie". - Wchodzimy w okres wyjątkowej niepewności. Jestem jednak przekonany, że mimo to uda się utrzymać tempo wzrostu na poziomu 3 proc. PKB - powiedział.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane