• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Kosmos

Ekspertka: ryzyko lotów kosmicznych spoczywa na pasażerach. Firmy nie chcą ponosić odpowiedzialności

"Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie" Odtwórz: "Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie"
"Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie" "Źródło: tvn24"

Trzeba ustalić, czy w lotach pasażerskich w kosmos będzie obowiązywał reżim prawa lotniczego, czy kosmicznego. Bez tego statki mogą mieć problem w przekraczaniu granic państwowych - uważa Kinga Kolasa-Sokołowska, specjalistka ds. prawa lotniczego i kosmicznego. - Brakuje też zapisów prawnych określających, gdzie kończy się przestrzeń ziemi, a gdzie zaczyna kosmos - twierdzi.

Kinga Kolasa-Sokołowska, absolwentka Uniwersytetu McGill i specjalistka ds. prawa lotniczego i kosmicznego twierdzi, że w prawie międzynarodowym brakuje zapisów określających, gdzie kończy się przestrzeń ziemi, a gdzie zaczyna kosmos.

Kto odpowiada?

- Kolejne wyzwania dotyczą również odpowiedzialności np. za szkody zarówno wobec potencjalnych pasażerów. Obecnie jest tak, że całe ryzyko zrzucane jest na uczestników lotu, jak określa się pasażerów, aby to oni w razie problemów brali na siebie odpowiedzialność i nie mieli podstaw do roszczeń wobec firmy, która lot pasażerski w kosmos organizuje - tłumaczy Kolasa-Sokołowska.

Jakie wyzwania?

Ekspertka twierdzi również, że największym wyzwaniem dla przemysłu pasażerskich lotów w kosmos będzie licencjonowanie personalu i statków.

- Ważne jest pytanie o status prawny takich maszyn. Bo na gruncie prawa międzynarodowego wyróżniamy statki powietrzne, które podlegają reżimowi prawa lotniczego i obiekty kosmiczne, które podgalają reżimowi prawa kosmicznego. Wszystko dlatego, że w reżimie lotniczym mamy zasadę suwerenności państwa w przestrzeni powietrznej, natomiast w prawie kosmicznym jest wolność przestrzeni kosmicznej. Bez tego może wystąpić problem przy przekraczaniu granic państwowych, a przy lotach pasażerskich w kosmos takie granice będą przekraczane - mówi ekspertka ds. prawa lotniczego i kosmicznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane