• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ekspert o nagraniu prezesa Orlenu: w gestii rządu jest absolutna swoboda, co do kształtowania ceny paliwa

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Tomasz Chmal Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Tomasz Chmal
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Tomasz Chmal, eskpert rynku paliw | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Tomasz Chmal

Są już państwa w Europie, które płacą 7 zł za litr benzyny, na przykład Turcja i Norwegia. To nie jest nic nadzwyczajnego - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. O możliwości podniesienia ceny paliwa do 7 zł za litr po wygranych przez PO wyborach mówił prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, powołując się na premiera Donalda Tuska. Nagranie tej wypowiedzi opublikował tygodnik "Wprost".

Chmal będący w poniedziałek gościem TVN24 Biznes i Świat dodał: - Pamiętam, że jeszcze dwa lata temu ekscytowaliśmy się strasznie barierą 5 zł. Dziś jesteśmy z nią oswojeni.

Ekspert pytany w jaki sposób rząd mógłby manipulować ceną paliwa zaznaczył, że "w cenie energii połowa to są podatki". - W związku z tym można te podatki obniżyć albo podwyższyć. Jeżeli je się obniży, to możemy mieć cenę poniżej 5 zł, jeżeli je podniesiemy, możemy mieć cenę powyżej 6 zł - ocenił ekspert.

- W gestii rządu jest absolutna swoboda, co do kształtowania ceny - dodał.

Tomasz Chmal podkreślił, że "Orlen ma bardzo silną pozycję przetargową" na rynku. - Przerabia 15 mln ton ropy rocznie. To jest znaczący procent. Mamy też do czynienia z kontrolą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Są inni dystrybutorzy, mamy swobodę zakupu paliw również poza granicami - ocenił Chmal.

Krawiec rozmawia z Karpińskim

W kolejnych nagraniach opublikowanych przez tygodnik "Wprost" przytoczona jest rozmowa szefa Orlenu Jacka Krawca i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. W rozmowie miały paść słowa na temat "benzyny po 7 zł".

W rozmowie miały paść z ust Jacka Krawca słowa: "Ale słuchajcie, nie chciałem przy nim (kelnerze - przyp. red.) gadać. Jak była ta kampania 2011 roku i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS nap....alał. No i jest ta impreza w Focusie, jest wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykamy i on: Teraz, k...a, to paliwo może być nawet i po 7 zł".

Minister Karpiński miał odpowiedzieć: "Nie no, tak było, nie? (...) Były rozmowy inne i nie. Ja w tych finalnych nie uczestniczyłem. Wszystkie chwyty dozwolone".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane